Замрзнат лимон: Природен лек во борбата против висок крвен притисок, отрови и стрес!

Со лимон до добро здравје

Фото: Thinkstock

Лимоновата кора содржи 5 до 10 пати повеќе витамини од самиот сок од лимон

Ново научно истражување докажало дека лимоноидите, природните соединенија присутни во лимонот превентивно и значително го спречуваат развојот на клетките на рак, особено на рак на дојка.

Научниците нагласуваат дека ништо од лимонот не треба да се фрла, ниту плодот, семките, а особено не кората.

Покрај антиканцерогеното дејство, целиот лимон му помага на телото да се ослободи од отровите, има антимикробно дејство против бактериските инфекции и габи, ефикасен е против интерните паразити и црви, го регулира крвниот притисок, дејствува како антидепресив и одличен е во борбата против стрес и нервни нарушувања.

Покрај во здравствените придобивки, на следниот начин ќе уживате и во вкусот на лимонот, особено во лимоновата кора.

Земете непрскан лимон, добро измијте го и ставете го во замрзнувач. Лимоновата кора содржи 5 до 10 пати повеќе витамини од самиот сок од лимон. Може да ставите цел лимон, а можете и да го исечете на резанки. Откако добро ќе го замрзнете лимонот, извадете го и изрендајте го.

Потоа, можете да го наросите на салата, сладолед, супи, житарки, тестенини или во омилениот пијалак.

Ќе добиете сосема нов вкус, во кој ќе уживате, а телото ќе ви биде благодарно.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време