Имате настинка? Оваа храна треба да ја избегнувате по секоја цена

Носот ви тече, грлото ви гори и постојано кашлате – ова се симптоми на настинка што нема да направи да го изгубите апетитот, но добро е да знаете која храна ќе ви помогне да оздравете побрзо, а која да ја избегнувате.

Добриот избор на храна ќе помогне во зајакнување на имунитетот и побрзо решавање на симптомите, а лошиот избор на храна може дополнително да ги влоши симптомите на болеста.

Храна што треба да се избегнува:

1. Јагоди

Иако се чини дека е супер храна, јагодите се моќен активатор на хистамин кој промовира назална конгестија и со тоа го отежнува дишењето и предизвикува болка во синусите.

2. Слатки

Десертите содржат многу шеќер и тоа е последното нешто што ви треба кога сте болни. Консумирањето шеќер го оневозможува имунитетот и способноста на белите крвни клетки да се борат против бацилите. Ако не сакате да ги влошите симптомите, избегнувајте храна со шеќер.

3. Преработена храна

Не сите преработени јадења се нездрави или слаби избори на храна, но некои такви јадења содржат големи количини сол, шеќер и маснотии. Овие состојки се рецепт за стимулирање на воспалителни процеси и можат да го забават закрепнувањето на организмот. Затоа, закуски, засладени пијалаци, житарки за појадок, шунка и колбаси треба да почекаат додека не се опоравите.

ФОТО: Unsplash

 

4. Кисела храна

Како гарнир за бифтек таа е одлична, но киселата храна подобро е да се избегнува ако сте настинати. Таа обично содржи оцет или сол, а овие состојки промовираат воспаление на грлото.

5. Крцкава храна

Ако кашлате и имате болки во грлото, крцкавите закуски како чипс, начос, солени стапчиња или переци можат дополнително да ја оштетат иритираната сузница. Ова само го продолжува вашето страдање.

Како да се ослободите од настинка за 24 часа?

Што да јадам наместо таа храна?

1. Пилешка супа

Топлата пилешка супа е одличен избор кога сте настинати, и не само затоа што мама и баба велат така. Супата ве хидрира, хранлива е и делува смирувачки, а студиите покажаа дека има антиинфламаторни својства кои помагаат во намалување на симптомите на настинка.

2. Чили пиперки

Можеби сакате малку да ја зачините храната, а чили-пиперката е одличен избор бидејќи содржи супстанција капсаицин која ги ублажува симптомите на воспаление. Покрај тоа, тој делува како деконгестив и ги одзатнува блокираните дишни патишта и помага во растворање на слузот што се акумулира, со што се ослободува од кашлање и проблеми со дишењето.

3. Ѓумбир

Топла шолја чај од ѓумбир е вашиот најдобар пријател кога се борите против настинка. Овој моќен корен содржи аналгетик и има антиинфламаторно дејство. Помага во ублажување на непријатноста од затнат нос, го намалува кашлањето и го смирува иритираното грло.

4. Печурки

Не само што се вкусни, туку печурките имаат и неверојатни својства поврзани со здравјето. Тие го стимулираат имунитетот и се богат извор на селен, магнезиум и цинк. Тие исто така имаат антивирусни својства и помагаат во борбата против настинките.

5. Брусница

Ситно, но моќно. Брусницата е богата со витамин Ц и антиоксиданс кверцетин кој му помага на имунитетот. Студија на Универзитетот во Флорида откри дека луѓето кои пијат сок од брусница имаат помалку симптоми на настинка отколку оние кои не ја консумираат таа храна.

Прочитајте и: Направете чај од банана за добар сон

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време