Направете чај од банана за добар сон

Едноставен рецепт

Рецептот за најпопуларниот „смирувачки“ пијалак ни го открива готвачот на јога центар во Индија!

Во Индија, чајот од банана не се смета толку вкусен кolku медицински пијалaк со векови. И, во центарот за природупатија и јога во „Пракрити Шакти“, тоа е составен дел од програмата за детоксикација, дизајнирана во согласност со принципите на урамнотежена исхрана.

Поради многубројните корисни својства и складиштето на витамини, чајот од банана најчесто се препишува на луѓе кои страдаат од несоница. Затоа, за оние кои имаат нарушување на спиењето, предлагаме да го совладаат овој едноставен рецепт за чудотворен пијалак.

Состојки:

  • Една банана
  • 0,5 литри вода
  • Зачини по вкус

Метод на готвење:

Темелно измијте ја бананата и прелијте ја со врела вода. Исечете ја на неколку парчиња без да ја отстраните кората. Потопете ги добиените парчиња банана во врела вода и варете ги околу 15 минути. На крај додадете цимет или мед по вкус. Исцедете го готовиот пијалак и изладете го на посакуваната температура.

Прочитајте и: Домашен лек против затнати артерии, појава на камен и за зајакнување имунитет: Ги убива сите инфекции во телото!

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време