Го миете лицето навечер пред спиење? Научниците тврдат дека веднаш треба да престанете, а еве зошто!

Си наштетувате себеси, а не сте ни свесни

Ако го миете лицето навечер пред да си легнете во кревет, ова нема да ви се допадне

Многу луѓе го мијат лицето навечер пред спиење мислејќи дека така ја штитат својата кожа. Меѓутоа, научниците го тврдат спротивното.

Лицето треба да го измиете доста време пред спиење, а идеално време е штом ќе зајде сонцето. Клетките на кожата, како и телото, имаат свој биоритам кој се вклучува кога ќе падне мрак.

Имено, кога некои делови се исклучуваат по завршувањето на работното време, кожата почнува да создава нови клетки и ги менува старите.

Токму затоа, ако порано го измиете лицето, вашиот внатрешен часовник ќе остане во рамнотежа, бидејќи така ќе го поддржите биоритамот на кожата и ќе ја заштитите кожата од стареење.

Покрај тоа, кожата порано ќе ги впие сите козметички производи.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време