Дерматолозите препорачуваат: 5 работи што можете да ги направите за вашата кожа

Доколку сакате правилно да се грижите за вашата кожа, дерматолозите ги препорачуваат овие пет работи…

Нежно отстранете ги остатоците од шминка

Иако ова е еден од првите совети за убавина што ги добивме, треба постојано да потенцираме колку е важно да ја отстранувате шминката пред спиење. При чистење, проверете дали ја отстранувате целосната шминка и нечистотиите од лицето, додека користите нежни средства за чистење кои нема да ја пробијат бариерата на кожата или да предизвикаат иритација на кожата. Се препорачува да се користат производи кои не содржат парфеми во нивните формули.

Користете производи со дејство против стареење

Кога станува збор за производи со формулации против стареење, дерматолозите се сериозни и ги заобиколуваат состојките чија ефикасност не е научно докажана. Ретинолите и гликолната киселина, меѓу другото, припаѓаат на состојките што ќе се најдат во серумите и кремите за ноќна рутина за убавина.

Очите и усните нека бидат приоритет

Дерматолозите се согласуваат – ако имате триесетти години, на усните и чувствителното подрачје околу очите им е потребна дополнителна нега и хидратација. Пробајте креми за очи кои не се премногу агресивни за таа тенка површина и изберете супер-хидратантни производи за усни кои ќе ги одржуваат усните негувани во текот на целата година.

Не заборавајте на областа на вратот и деколтето

Вечерната рутина за убавина не завршува на лицето, туку се протега сè до вратот и деколтето. Вратот е често запоставена област, но знаците на старост може да се забележат многу лесно на него. Во областа на вратот и деколтето, пробајте производи што содржат хијалуронска киселина за хидратација и состојки како салицилна киселина и витамин Б5.

Хидратантна крема е задолжителна

Исто како и отстранувањето шминка со средства за чистење на лицето, и нанесувањето хидратантен крем е неизбежен чекор во вашата рутина за убавина секојдневно, навечер и наутро. Сепак, експертите тврдат дека во овој случај, обрнете внимание на хидратацијата и дека скапите креми не секогаш значат квалитет, па затоа можете да изберете производи со наједноставни состојки. Наместо тоа, фокусирајте се на производи против стареење.

Прочитајте и: 5 чекори до совршено сјаен изглед

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време