5 чекори до совршено сјаен изглед

Добрата подготовка е важна за убав и сјаен изглед, а ова се 5 основни чекори како да постигнете совршено подготвено лице за шминка.

1. Може да ги нанесете најдобрите есенции, серуми и креми на вашето лице, но ако претходно не сте го исчистиле темелно, ништо од тоа нема да се апсорбира. Во зависност од видот на кожата, изберете соодветно средство за чистење на лицето, без разлика дали е на база на масло или вода, во форма на гел или пена. Лицето е чисто само кога ставате влажна памучна подлога, да речеме, натопена во лосион, над лицето и останува бела.

2. Пилингот на мртвите клетки на кожата сѐ повеќе се нарекува ексфолијација, кој сака да го потенцира фактот дека тоа е многу нежен процес, а не агресивен напад на лицето. Таков нежен пилинг се советува два до три пати неделно. Како и во случај на редовно чистење на лицето, целта е да се забрза пенетрацијата на активните состојки во кожата и да се избегне акумулација на производи на површината.

3. Постојат негување и хидрантни маски, но и такви кои функционираат како пилинг. За најдобри резултати, нанесете ги наизменично два до три пати неделно. Во текот на денот, можете дополнително да ја освежите кожата со прскање на лицето со бројни термални води во спреј.

4. Пред да нанесете серуми, кои содржат активни состојки во многу поголема концентрација од кремите, ја олеснете ја нивната апсорпција. Есенциите, уште една новина од Далечниот исток, која станува сè попопуларна на Западот, се од голема помош во тоа. Есенциите се еден вид хибрид помеѓу лосион и серум. Нивната вискозност е поголема од онаа на лосионот, но пониска од серумот, така што тие полесно се апсорбираат во кожата и ја подготвуваат за континуирана нега.

5. Само сега кожата на лицето е добро подготвена за нанесување хидратантен крем. Ако мислите дека ова е претерување, ве потсетуваме на Јужнокорејците, кралици на сјајна кожа на кои може да им се заблагодариме за слоевита примена на негувателни производи. Пред дури и да „дојдат“ до пудрата, прво нанесуваат десетина производи. На пример, после хидратантна крема ставаат крем со заштитен фактор, па дури потоа преминуваат на подлога за шминка, течна пудра, коректор…

Прочитајте и: Никогаш не мешајте производи за тело и лице, а еве и зошто

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време