Вежбањето може да придонесе за подолг и поздрав живот

Истражување открива

Луѓето кои редовно вежбаат го поддржуваат своето физичко и ментално здравје и живеат подолго, поздрав живот, покажаа неодамнешните истражувања.

Вежбањето го менува метаболизмот на мускулите на матичните клетки, што е една од клучните придобивки од вежбањето, вели Алиша Ковалтовски, биохемичар на Универзитетот во Сао Паоло.

Силните и развиени мускули се важни не само да изгледаат добро подолго, туку и да останат подвижни подолго во староста. Имено, истражувањата покажуваат дека вежбите за сила го зголемуваат растот на виталните мускулни матични клетки и темелно го менуваат нивниот метаболизам, со што се активира нивната регенерација.

За подобро разбирање на механизмите што ги поттикнуваат придобивките од вежбањето, Ковалтовски и тимот ги воделе глувците преку програма за аеробик тренинг, вклучително и трчање на лента, со периодични тестови за брзина. Овие резултати потоа беа споредувани со неактивни глувци, анализирајќи го животинското мускулно ткиво, метаболичките промени и аеробниот капацитет.

Тимот откри дека аеробните вежби го менуваат начинот на кој животните конзумираат кислород, метаболизираат шеќер и колку се уморни кога не вежбаат.

Животните кои вежбале биле послаби, што е наведено од области со помала масленост и телесна тежина, и имале формирано мускулни влакна, како и помалку знаци на воспаление.

– Одржувањето на мускулите е многу важно за да се обезбеди здраво стареење. Како што разбираме како се обновуваат мускулите, како се однесуваат матичните клетки на мускулите и реагираат на стимулите и како тие ќе имаат корист од механизмите за обновување после вежбање, се надеваме дека ова ќе нè доведе до подобри стратегии за одржување на здрави мускули во текот на животот, вели Ковалтовски.

Во неочекуван пресврт, научниците исто така откриле дека матичните клетки од животни кои тренирале имаат помала митохондријална активност, вели Ковалтовски. Ова беше интересно затоа што мускулните клетки имаат поголема митохондријална активност за време на вежбање. Тие исто така беа изненадени што ефектите од вежбањето врз регенерацијата на матичните клетки може да се репродуцираат со инхибиција на митохондријалната активност во лабораторијата. Ова сугерира дека митохондријалната активност е клучна за обновување на клетките.

„Резултатот е потполно нов и навестува како можеме да ја модулираме функцијата на мускулните матични клетки во иднина“, вели Ковалтовски. Врз основа на овие откритија, не постои идеален режим на вежбање за да се промовира обновување на мускулите, додава таа. Сепак, истражувачите знаат дека ако луѓето редовно вежбаат, тоа им помага да закрепнат побрзо од вежбање, го поддржуваат нивното физичко и ментално здравје и живеат подолг и поздрав живот.

Центрите за контрола на болести препорачуваат 150 минути или два и пол часа физичка активност неделно.

Прочитајте и: Кафето пред тренинг поттикнува согорување на маснотии

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време