Што се случува во нашето тело од мигот на вљубување до „стабилизацијата“ на врската

Дијагноза: љубов

Што се случува во нашето тело од мигот на вљубување до „стабилизацијата“ на врската

1 Мислите само на него. Студија на универзитетот „Харвард“ дава објаснување: „Кога сте вљубени, задоволена ви е потребата од допамин.“ Всушност, што значи тоа? Центрите во мозокот задолжени за наградување и задоволство се преплавени од овој хормон. Таа хемиска реакција е причина да сте маѓепсани од партнерот. Сè друго што ви причинувало задоволство претходно – излегување на кафе со другарките – паѓа во втор план.

2 Чувствувате „пеперутки“ во стомакот. Љубовта им е важна на луѓето од еволутивна гледна точка, па затоа е нормално во почетокот на врската да чувствуваме нервоза и возбуденост, предизвикани од скокот на хормонот на стрес – кортизол. Загриженоста дека партнерот ќе ве отфрли може да биде толку силна што се јавуваат и физички симптоми на анксиозност, како испотени дланки и срцебиење.

3 Го идеализирате. Во фаза сте кога ви е неодоливо сè што е поврзано со него. Кога сме вљубени, невронските врски задолжени за критичко размислување и за алармантност во случај на опасност често се „исклучени“.

4 Влегувате во „мирни води“. Како што напредува врската, така и нивото на кортизол се спушта на ниво на нормала. Тоа овозможува главната улога да ја преземат „среќните“ хормони, окситоцин и серотонин. Благодарение на нив се чувствуваме сакано, спокојно и безгрижно.

5 Фаза на вистинска љубов. Сигурни сте дека вие и тој сте – она вистинското? Како што опаѓа нивото на допаминот, многу е важно да ја задржиме зголемената продукција на окситоцин и серотонин. Како да успееме во тоа? Експертите велат дека тајната е во физичката блискост. Колку почесто се допираме, се интензивира  производството на окситоцин, хормонот на љубовта, кој го зајакнува чувството на задоволство, мир и приврзаност.

Текст: Н. Човиновска

Фото: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време