Како да препознаете невротична врска: Ако вашиот партнер е ваков, имате само две опции!

Познат руски психолог за најнездравиот вид на врска.

Како да препознаете невротична емоционална врска открива познатиот руски психолог Михаил Лабковски:

„Ако врската не ви одговара од која било причина, таа веќе може да се карактеризира како нездрава. Јас лично сум против какво било „но“ кога се во прашање емоционалните врски“.

Кога сакате некого, тој може да има милион недостатоци или да биде целосен кретен, тоа не го менува фактот дека го сакате. Но, за здрава врска, најважно е да сакате сè во врска со вашиот партнер. Подобра опција е кога двајцата имате ист недостаток, затоа што тогаш тоа не може да ве вознемирува.

Но, ако работите тргнат наопаку, и вие страдате, трпите, ние зборуваме за невроза. Тоа е најнездравиот вид на врска.

Ако му кажете на вашиот партнер дека нешто ве вознемирува, и тој не прави ништо за тоа, ретко има помош. Имате две опции – или прифатете го или заминете.

Невротична врска исто така може да успее, но важно е дека во тој случај вашите неврози се совпаѓаат. Сè друго е осудено на пропаст во форма на раскинување или болест на еден од партнерите по долго страдање. Дефинитивно се случува, кога тогаш“, заклучува славниот психолог.

Прочитајте и: Одговорете на овие 10 прашања и ќе откриете дали вашата врска има иднина

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време