3 сигурни знаци дека вашата врска е во опасност

Реагирајте на време

Повеќето врски имаат рок на траење, а тоа може да се спречи со постојана работа и искрена и отворена комуникација.

Кога ќе се стави крај на долгата врска, луѓето што биле во неа минуваат низ една од потешките лекции и пречки во животот. Ви донесуваме три сигурни знаци дека врската завршува и начини на кои можете да го спречите тоа.

Исчезна „како си“ од секојдневниот разговор

Постојат тешки денови кои едноставно не ви дозволуваат да прашате никого околу тоа како е затоа што поголемиот дел од времето дури и не знаете како сте сами. Таквите работи често им се случуваат на паровите со мали деца, кои сè уште се обидуваат да се навикнат на новиот ритам. Но, ако забележите дека вие или вашиот партнер не ве интересира како другата страна го помина денот и како се чувствува, тоа е знак дека сте изгубиле интерес еден за друг. Во тој случај, бидете искрени еден со друг и отворено зборувајте за вашите сопствени чувства. Запрашајте се дали сте подготвени за големи промени во врската и како треба да изгледаат тие промени.

Драстични разлики во сексуалните желби

Ако се случи едниот партнер да има поголеми и почести сексуални потреби од другиот, се случуваат неизбежни компликации. Некој, откако постојано ќе биде одбиван од својот партнер, ќе се сврти кон мамење, а некој ќе најде начини да ја задуши таа потреба. Во кој било од овие два случаи, ќе има дистанцирање и, најчесто, прекинување на врската. Сексот е нормална потреба и составен дел од врската. Ако имате проблеми во оваа област, најдобро би било да се консултирате со експерт и отворено да разговарате за начините на кои можете да ја зачините врската.

Веќе поминавте низ тешко раскинување, но решивте да се смирите

Голем број терапевти ќе ви го потврдат фактот дека паровите кои ќе се смират по раскинувањето, генерално, сакаат повторно раскинување. Ова е особено точно за лицето кое го започнало прекинот. Без оглед дали таа личност барала втора шанса, најчесто се случува повторно да ја задуши врската. За да избегнете такво сценарио, искрено одговорете на прашањето дали навистина сакате да бидете во таа врска и што се крие зад вашата желба. Причината за прекинот се нерешени проблеми и помирување без да работите на оние работи што ве мачеле со вашиот партнер или што му пречеле со вас. Колку и да се болни разговорите, треба да бидете искрени, отворени и целосно голи пред вашиот партнер. Само тогаш ќе видите дали можете да ги решите работите што ве мачат едни со други и дали има смисла да се смирите.

Прочитајте и: 3 начини на кои ги одвраќате луѓето од вас

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време