Вкусен крем од кајсии и праски кој ќе ве разлади и освежи подобро и од сладолед!

Спас за овие долги жешки денови

Од најслатките кајсии и праски може да направите брзо слатко задоволство кое ќе ве разлади во овие топли денови.

За подготовка на вкусниот крем потребни ви се:

– 3 поголеми праски ;
– 8 кајсии;
– 2 децилитри млеко;
– 30 грама шеќер;
– сок од половина лимон.

Измешајте го млекото и шеќерот и ставете го на загреана рингла додека шеќерот не се стопи. Праските и кајсиите излупете ги, исечете ги на коцки и додадете ги во смесата. мешајте уште две до три минути непрекинато.

Тргнете ги од ринглата и оставете ги да се изладат. Додадете сок од половина лимон и измешајте го кремот во блендер. Ставете ја смесата во чинии или чаши и послужете ги ладни со додаток на друго овошје по желба.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време