Полнети солени палачинки: Брз и едноставен рецепт кој ќе ги задоволи сите сетила

Вкусно задоволство

За припрема на овој рецепт не ви е потребно многу време, но ни пари. Полнетите солени палачинки се многу вкусни, а еве како да ги припремите.

За подготовка на тестото е потребно: 

– 300 мл. млеко

– 2 јајца

– 100 гр. брашно

– масло за пржење

– малку сол

За фил 

– 100 гр. сирење

– 100 гр. шунка

– 1 лажичка павлака

За прелив: 

– 1 јајце

– 1 лажичка кисела павлака

– малку млеко

– малку кашкавал

Начин на подготовка: 

1. Изматете ги јајцата, додадете малку сол, млекото, брашното и малку масло и потоа добро промешајте. Пржете ги палачинките во тефлонска тава.

2. Во сад, измешајте го сирењето, шунката и павлаката.

3. Со вака подготвениот фил наполнете ги палачинките, свиткајте ги и наредете ги во тепсија, претходно премачкана со масло или обложена со хартија.

4. Изматете го јајцето со павлаката и млекото и прелијте ги палачинките, а врз нив наредете малку рендан кашкавал.

5. Печете на 200 Целзиусови степени околу 30 минути, додека палачинките не добијат златножолта боја.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време