Комбинација од соништата: Крцкави крилца од рерна со ѓумбир, соја-сос и мед

Ќе се воодушевите!

ФОТО: Shutterstock

Пригответе го овој рецепт и уживајте во вкусните залчиња

Состојки:
 • 1 килограм пилешки крилца
 • 100 грама мед
 • 50 грама кафеав шеќер
 • 50 милилитри соја-сос
 • 1 лажица лимонов сок
 • парче ѓумбир
ФОТО: Thinkstock
Приготвување:
 • Измешајте мед, шеќер, соја-сос и лимонов сок во еден сад, а пилешкото избришете го со салвета.
 • Излупете го ѓумбирот, па ситно исечкајте го и измешајте го со приготвената смеса.
 • Маринирајте ги крилцата во фрижидер најмалку еден час. Треба да бидат покриени со алуминиумска фолија.
 • Печете ги околу 40 минути во рерна загреана на 220 степени Целзиусови, се’ додека кожичката не добие кафеава боја.
 • Сочувајте го остатокот од маринадата, загрејте ја во тавче и почекајте две-три минути.
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време