Еве што можете да направите со паднатите лисја: Совет на професионални градинари!

Обрнете внимание

Оние што имаат дворови, најчесто ги горат паднатите лисја за да се ослободат од нив и да го исчистат дворот, но тоа не е препорачлива затоа што освен што така ја загадувате околината, сувите лисја можат многу подобро да се искористат

Првата препорака на градинарите е да не ги отстранувате сувите лисја од земјата, бидејќи:

  • ги штитат корењата на билките од замрзнувања
  • земјата станува растресита, низ која минуваат воздух и вода, а корењата можат слободно да се развиваат
  • по повлекувањето на снегот, земјата што не замрзнала, добро го впива стопениот снег
  • не дозволуваат влагата да испари од земјата и спречуваат појава на ерозија
  • лисјата претставуваат природен материјал кој со гниењето станува драгоцено ѓубриво што глистите го обожаваат.

Доколку паднатите лисја ви пречат на тревникот, градинарите предлагаат да ги соберете и да ги ставите на еден куп, на којшто можете да ставите и резници за рози, друг отпад од градината, но и од кујната. Додајте многу сол и оставете го да стои така до пролетта. Постепено, лисјата ќе скапуваат и ќе се претворат во прекрасен компост што ќе ја зајакне вашата градина.

Некои градинари прават високи леи во кои ги чуваат лисјата и отпадот од кујната (лушпа од компири, банани, јаболка и слично), сето тоа го покриваат со слама и напролет на овој компост садат зелена салата, рдоква, кромид и други култури.

Фото: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X