Со мали трикови, закрепнете од финансиската криза и заштедете пари

Фото: Unsplash

Пандемијата на вирусот КОВИД-19 има огромно влијание врз финансиската состојба на многу граѓани.

Многумина останаа без работа или живеат од намалени приходи. Најновите истражувања покажаа дека ова многу влијае на жените кои сè уште не се во пензија, бидејќи ситуацијата им го отежнува постигнувањето на некои долгорочни цели.

Експертите советуваат дека лесно можете да се опоравите од кризата во која сте западнале со мали чекори.

На пример, со инвестирање во пензионерски столб и со минимален износ, благодарение на долгорочниот просечен раст на берзата, може да достигнете голема вредност за 10 или 20 години, како што посочува Џули Фокс, извршен директор и раководител на пазарот, УБС Управување со приватното богатство.

Пандемијата сигурно ве научи колку е добро да имате штедна сметка до која секогаш можете да пристапите за да ги покриете трошоците за живот. Ако не се плашите да инвестирате, размислете за инвестициите и ниските каматни стапки што во моментов се нудат, како што истакнува Фокс.

Побарајте хонорарна работа

Секој дополнителна заработка значи и дополнителен приход. Исто така, проверете дали сте запознаени со секој аспект од вашата финансиска состојба – важно е да знаете точно колку пари имате на секоја од вашите картички. Без тоа, ќе ви биде тешко да постигнете одредени финансиски цели. Бидете сигурни дека трошите пари паметно и внимавајте на вашето трошење.

Прочитајте и: Одлични совети: Како да се создаде позитивна работна атмосфера

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време