Дали знаете што сè може да предизвика грчеви во нозете?

Грчевите во нозете воопшто не се пријатни, прочитајте како да ги лекувате и спречувате.

Ако сè уште не сте го направиле тоа, веројатно во одреден момент ќе доживеете грчеви во нозете. Грчевите можат да ве погодат во кое било време од денот – без разлика дали спиете, трчате или правите нешто сосема друго. За неколку секунди има остра болка која е многу исцрпувачка, ненадејна и силна и обично трае од неколку секунди до неколку минути. Оваа болка можете да ја ублажите со нежно истегнување на мускулите.

Меѓутоа, ако грчевите се повторат, не заборавајте да побарате причина што може да придонесе за тоа, како што е проблем со тироидната жлезда.

Причини зошто може да се појават грчеви во нозете

Дехидратација: Дехидрираноста може да биде една од причините, особено кога станува збор за спортисти и во текот на летните месеци ако не пиете доволно течности. Вежбањето и потењето губат многу течности, па затоа е важно да имате навика редовно да пиете вода.

Неизбалансиран внес на калциум, натриум, магнезиум и калиум може да доведе до грчеви во нозете. Затоа е важно да изберете храна и да јадете мудро – бананите, слаткиот компир, јогуртот, спанаќот и јаткастите плодови се богати со минерали погодни за мускулите и можат да ги елиминираат несовршеностите што би предизвикале грчеви во нозете.

Од друга страна, избегнувајте кофеин што го има во кафето и чајот и некои газирани сокови бидејќи може да придонесе за грчеви и да ја забави циркулацијата на мускулите.

За време на бременоста, шансите за недостаток на магнезиум и калиум се поголеми, затоа внимавајте да избегнете грчеви.

Исто така, нервниот систем може да биде виновник за грчевите кога правите нешто долго и напорно – одморот и истегнувањето се многу важни во овие ситуации. Мускулите не работат исто и не реагираат подеднакво на секој ваш потег, затоа е важно да знаете дека секое зголемување на интензитетот на тренингот може да предизвика грчеви.

Седење и стоење: Мускулите се дизајнирани да се движат и затоа може да почувствувате грчеви во нозете после секое долго седење или стоење.

Ако сте загрижени за чести грчеви во нозете, не заборавајте да одите кај вашиот лекар, кој ќе ве советува на најдобар начин.

Прочитајте и: Овие 5 знаци покажуваат дека не се движите доволно!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време