Ублажете ги ПМС болките на природен начин – Смоквите ќе ве преродат

За минута ќе ви се смири напнатоста и чувството на стрес

Секојпат кога сме во ПМС, нашиот нервен систем е загрозен. Поради таа причина важно е да внесуваме доволна количина магнезиум кој е мелем за нервниот систем.

Токму поради тоа експертите препорачуваат во тие денови жените да јадат смокви затоа што тоа ќе им го смири организмот, ќе им ги олесни болките, ќе ја смири напнатоста и чувството на стрес.

Смоквите се ризница на витамини: Б комплекс, А, Ц, Е и К, богати се со железо, калиум, калциум а сето тоа е многу важно за нормално функционирање на организмот.

Важна напомена – иако многумина мислат дека смоквите се многу калорични, во 100 грама смокви се наоѓаат 74 калории, а содржат 80 проценти вода и околу нула проценти природен шеќер.

Фото: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време