Јадете почесто круши – Спас за црниот дроб, ги исфрла токсините и помага при слабеење!

Се консумира меѓу појадок и ручек како замена за слатка

Ако некое овошје е корисно, но занемарено, тоа е дефинитивно крушата. Таа е најдобра намирница за панкреасот, а воедно важи и за „рајско овошје“ за црниот дроб бидејќи го поттикнува процесот на чистење и може да спречи појава на цироза.

Пулпата од круша е богата со фитоматерии, минерали во траги и аминокиселини кои се врзуваат за отровите во телото и ги исфрлаат од организмот.

Крушата го стабилизира нивото на шеќер во крвта и игра голема улога при слабеењето.

Една круша со средна големина содржи околу 90 калории, витамин Ц и флавоноиди, а е одличен извор и на бакар кој го штити телото од штетното делување на слободните радикали.

Кората од круша е богата со влакна кои го намалуваат лошиот холестерол, а плодот е одличен и за брзо закрепнување по операција или труење со храна како и кај лица кои се на посебни диети и режими.

Крушата е најдобро да се јаде помеѓу појадокот и ручекот или доцна попладне бидејќи ја намалува желбата за слатки и може да го регулира апетитот. Исто така, треба да се напомене дека таа спаѓа во овошја со најмалку алергени.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X