За три дена минус пет килограми: Диета со компири и јогурт

Разликата помеѓу помфрит и варен компир е огромна. Втората варијанта е далеку поздрава

Фото: Daily Health Guard

Главна состојка во оваа диета се компирите. Исто така, диетата го вклучува и јогуртот во исхраната, а ако ги следите инструкциите можете да изгубите и до пет килограми за само три дена.

Компирот содржи многу витамини и минерали, а поради растителните влакна во својот состав, ја забрзува работата на цревата и го олеснува варењето на храната.

Сто грама компири содржат само 75 калории, што е помалку од чаша цеден сок од портокал, кој содржи 90 калории. Од друга страна, јогуртот ја регулира работата на системот за варење, со што се отстранува вишокот течности и отрови од организмот.

Фото: Getty Images

Ваков начин на исхрана е дозволен само во период од 3 дена, не повеќе, за кои можете да ослабите дури и до 5 килограми.

За време на диетата се јадат варени компири и се пие јогурт. Скробот од компирите заедно со млечната киселина обезбедуваат минимална дневна доза на калории.

Кога ќе дојде во контакт со вода, скробот набабрува во желудникот, а со тоа дава чувство на ситост.

Режим на исхрана:

Ден 1

Појадок: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогурт
Ручек: 2 варени компири без сол, 1 чаша јогурт
Вечера: 2 чаши јогурт

Ден 2

Појадок: 1 чаша јогурт
Ручек: 2 варени компири без сол, 1 чаша јогурт
Вечера: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогурт

Ден 3

Појадок: 1 варен компир без сол
Ручек: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогурт
Вечера: 1 чаша јогурт

Разликата помеѓу помфрит и варен компир е огромна. Втората варијанта е далеку поздрава.

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време