Магичните својства на зачините

Нивните бенефиции за здравјето

Со векови се употребуваат во светските кујни, а особено корисни ги прави тоа што во нивниот состав влегуваат јаглехидрати, протеини, витамини, минерали, фитостероли, растителни пигменти, етерични масла…

ЦРН ПИПЕР

Овој зачин не само што е афродизијак туку и ги ублажува симптомите на многу заболувања на нервниот систем и на црниот дроб. Помага во зараснување на површинските воспалителни процеси на кожата, ја намалува болката, тегобите при бронхитис, кашлица и настинка.

ЧИЛИ

Го ценат поради лековитото дејство што му го овозможува алкалоидот капсаицин. Го намалува нивото на холестерол во крвта, дејствува превентивно против срцев и мозочен удар, ги уништува штетните бактерии во желудникот и ги отстранува симптомите на грип.

КОРИЈАНДЕР

Семките на коријандер имаат малку лут, а малку и сладок вкус, кој потсетува на мешавина на кора од портокал и цимет. Коријандерот го подобрува варењето, има бактерицидно и антиоксидантно дејство и намалува грчеви.

КИМ

Семките од ким содржат до 4% етерично масло во вид на безбојна течност со горчлив и ароматичен вкус. Кимот дејствува како карминатив – за отстранување на сите дигестивни пречки врзани за гасови. Ја поттикнува лактацијата при доење.

КАРИ

Главната состојка на овој индиски зачин е правот од жолтиот корен куркума. Овој зачин е вистински коктел од витамини и минерали. Ги заштитува желудникот и дебелото црево од тумори, помага во случај на артритис и чир на желудник и ја подобрува работата на кардиоваскуларниот систем.

КУРКУМА

Традиционалниот индиски зачин куркума има слатко-лут, а по малку и горчлив вкус и мирис, кој потсетува на мешавина од портокал, ѓумбир и црн пипер. Овој зачин има силно антиоксидантно, антибактериско и антиканцерогено дејство.

Текст: Убавина и здравје

 

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време