Диета со краставици: За 7 дена ќе ги стопите вишокот килограми!

План за исхрана

Краставицата речиси и да не содржи калории, па затоа е единствениот зеленчук што може да се консумира во неограничени количини

Краставиците се полни со витамини, минерали и хранливи материи, меѓу кои и железо, калциум, магнезиум и витамини Ц, Е и Б. Високата количината на влакна го чисти организмот и ја подобрува метаболичката функција, како и квалитетот на кожата.

Луѓето што ја пробале оваа диета велат дека им помогнала за десет дена да го доведат телото до посакуваниот изглед.

Ова е планот за исхрана што мора да се следи…

Појадок: Измешајте 200 грама сечкани краставици со немасен јогурт.

Ручек: Парче леб и голема чинија салата со краставици. Со салатата јадете и 2 варени компири, а може да испиете и незасладен чај или кафе.

Друг предлог за ручек е комбинација од туна и исечкани краставици или варено јајце или печено бело месо.

Се препорачува и да направите смуди од 1 краставица, 1 јаболко и дланка спанаќ, 20 грама бадеми или ореви и малку ѓумбир. Ова смуди е замена за вечера.

А може да вечерате и 300 грама овошје, ако не пиете смуди.

Имајте на ум дека оваа диета е строга. Станува збор за пост и не смее да се практикува подолго од 10 дена.

Се препорачува 7 дена да го следите овој режим на исхрана, а кога ќе се вратите на нормалниот режим на исхрана, јадете што поздраво и практикувајте физичка активност.

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време