Вистинско летно освежување: Сладолед од банани и кикирики

Вкусно и едноставно!

Овој сладолед од банани и кикирики е идеалното освежување во текот на топлите летни денови

Состојки:
  • 3 зрели банани
  • 2 лажички јаворов сируп
  • 3 лажици путер од кикирики
Приготвување:

Излупете ги бананите, исечкајте ги на крукчиња и замрзнете ги. Утредента, ставете ги бананите во блендер и додајте им малку вода. Изматете ги така што ќе добиете структура на пире. Додајте јаворов сируп и путер од кикирики, сето тоа уште еднаш измешајте го и вратете го во фрижидер.

Украсете го сладоледот со кикирики и посипете го со јаворов сируп.

ФОТО: @louisekeats

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време