Зошто треба да ставите еукалиптус гранки покрај тушот

Природен лек за анксиозност и стрес!

Мазните сино-зелени лисја од еукалиптус веќе долго време ги сакаат декораторите и секој што се обидува да создаде удобност во куќата. Сепак, растението не само што може да биде одличен додаток во вашиот ентериер, туку исто така може значително да го подобри вашето здравје. Можеме да видиме свежи гранки на еукалиптус под туш или над када сè почесто на Инстаграм. Зошто девојките го прават тоа и какви придобивки може да донесе еукалиптусот?

Еукалиптусот има многу лековити својства, не е без причина, туку со многу векови дел од народната медицина за лекување на разни болести. Ако ставите гранка од еукалиптус под туш или над када, ќе добиете некаков вид на медицинско вдишување – влажен топол воздух исполнет со најмали честички масло од еукалиптус.

Маслото од еукалиптус помага во спречување на кардиоваскуларни болести, ги чисти дишните патишта и го зајакнува имунитетниот систем, намалувајќи го ризикот од респираторни инфекции. Покрај тоа, еукалиптусот е одличен за справување со стресот и анксиозноста, смирување на нервите и релаксирање – што ви треба по напорниот работен ден. Друг голем плус е дека маслото од еукалиптус има корисен ефект врз кожата: ја хидрира и ја храни со зајакнување на природната заштитна бариера.

За да организирате ваква бања дома, ви требаат само неколку гранчиња свеж еукалиптус (се разбира, можете да земете сув, но придобивките ќе бидат многу помали). Поради високата влажност, површината на лисјата на крајот може да добие мувла – ова треба внимателно да се следи и гранките да се заменат со нови.

Прочитајте и: Кортни Кокс ја откри својата рутина за нега која ја прави нејзината кожа сјајна

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време