Спа како во Прованса: Рецепт за пилинг за тело од лаванда

Разгалете се дома во најдобрите традиции на спа хотелите во Прованса.

Луксузните бањи во Прованса се омилени места на моќ каде луѓето одат да се опорават, да се одморат и едноставно да се релаксираат. Во врска со моменталната состојба со пандемијата, сега можеме само да сонуваме за патување во Франција, но можеме да подготвиме ден на спа третмани.

Најдобро е длабоко чистење на кожата со пилинг од лаванда. Маслото од ова растение го смирува нервниот систем, ја стимулира циркулацијата на крвта и ги ублажува главоболките. Покрај тоа, домашниот пилинг совршено ја навлажнува кожата, правејќи ја помека и еластична. Експертите за нега на кожата во Spa Golf Resort Terre Blanche споделија рецепт за пилинг за чистење на телото што ќе ја трансформира вашата кожа и ментално ќе ве однесе во Прованса.

Состојки:

  • 50 гр исушени цветови од лаванда
  • 2 капки есенцијално масло од рузмарин
  • 1 лажица масло
  • 20 мл органско маслиново масло
  • 30 гр шеќер

Комбинирајте ги сите состојки, измешајте темелно – и мирисливиот пилинг од лаванда од Прованса е подготвен!

Придобивките од природните состојки се следните:

Лавандата има антиоксидантни, како и антибактериски својства кои ја чистат кожата од штетни бактерии.

Маслото од рузмарин има антисептички својства, добро ја чисти кожата, ја нормализира работата на лојните жлезди, спречува прекумерно производство на себум, ја измазнува текстурата на кожата и делува подмладувачки.

Идеално, пилингот најдобро се нанесува под туш на влажна, чиста кожа со кружни движења почнувајќи од стапалата. По постапката, темелно исплакнете го пилингот со ладна вода. Потоа хидрирајте ја кожата со млеко или лосион за тело.

Користете го пилингот најмногу еднаш неделно.

Прочитајте и: 5 начини да изгубите тежина додека спиете

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време