5 начини да изгубите тежина додека спиете

Како да слабеете со минимален напор?

Процесот на губење на тежината обично се поврзува со нешто тешко и долгорочно: треба да направите план за тренинг, да ја прилагодите вашата исхрана и да бидете постојано мотивирани. Но, нутриционистите пронајдоа неколку начини да ви помогнат да изгубите тежина додека спиете.

Пијте протеински шејк

Општо е прифатено дека ако сакате да изгубите тежина, тогаш подобро е да не јадете пред спиење, па дури и воопшто да се откажете од вечерата. Сепак, научниците од Универзитетот во Флорида за време на студијата откриле дека учесниците во експериментот кои конзумирале 150 мл протеински шејк 30-60 минути пред спиење, изгубиле тежина побрзо од оние кои легнале гладни. Покрај тоа, оние кои сакаат да пијат протеински шејк го зголемуваат метаболизмот и го намалуваат крвниот притисок со текот на времето.

Исклучете го светлото

Научното списание „Biological Rhythms“ објави извештај за тоа како светлината влијае на квалитетот на сонот и тежината. Излегува дека дури и слабата светлина може да го попречи закрепнувањето на организмот, па заспивањето со ламба е лоша идеја.

Исланирајте го следниот ден

Наутро мотивацијата е обично на нула, па затоа е подобро денот да го испланирате еден ден порано. Направете здрав ручек, подгответе здрав појадок (може да направите чиа пудинг со кокосово млеко или овесна каша). Тогаш ќе заспиете мирно знаејќи дека сте подготвени за следниот ден. И откако ќе се разбудите, полесно ќе се држите до планот.

Прилагодете го греењето

Медицинското списание „Дијабетес“ спроведе експеримент и откри дека волонтерите кои спиеле на 19°C ги зголемија своите резерви на кафеави масти (здрав вид на телесни масти кои помагаат во согорувањето на калориите). Оние кои спиеле на пријатна температура од 23°C не можеле да се пофалат со ваков успех. Ако ви е тешко да заспиете на студ, можете да носите топли чорапи.

Поставете аларм

Според студијата на Универзитетот Бригам Јанг, жените кои се будат приближно во исто време секој ден се потешки од оние кои не се придржуваат до режимот. Количината и квалитетот на спиењето играат важна улога во слабеењето: на телото му требаат околу 8 часа да се опорави. Дури и благи нарушувања на спиењето го зголемуваат апетитот и го поттикнуваат зголемувањето на телесната тежина.

Прочитајте и: 5 причини зошто не слабеете и покрај диетата и вежбањето

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време