Релаксирачки бањи кои ќе ве опуштат и исполнат со енергија

Топла и миризлива бања најдобро ќе ве релаксира по секојдневните активности, затоа не пропуштајте да се почестите барем со половина час релаксација.

Доколку додадете неколку волшебни состојки, бањата може да направи чуда и за вашата кожа. Добрата вест е дека главните состојки за ова моќно оружје против секојдневниот стрес сигурно се веќе во вашите кујнски ормани.

Веројатно сте добро свесни дека Клеопатра должеше голем дел од својата митска убавина на бањите, во нејзиниот случај, на млеко од магаре и мед. Прилагодете го типот на бања според ефектот што сакате да го постигнете на вашата кожа, а ние ви донесуваме три одлични рецепти за бањи за детоксикација што ви ги препорачуваме на неделно ниво.

Бања со ѓумбир

Ѓумбирот има повеќе придобивки за вашето тело – покрај тоа што помага да се релаксираат мускулите, што е клучно за антистресно дејство, тој исто така ќе ви послужи и како дополнително зајакнување на вашиот имунитет и дополнителна доза на енергија. Ѓумбирот е пожелен во бањите во сите негови форми, без разлика дали станува збор за прав или свежо овошје.

Бања од Епсом сол

Оваа бања има силно детоксикативно дејство и иако ослободува штетни хемикалии што ги акумулираме во нашето тело преку производите што ги внесуваме и ги користиме секојдневно, помага да се компензира изгубениот магнезиум во организмот. Покрај тоа, ја стимулира циркулацијата, го намалува воспалението и ја стимулира апсорпцијата на минерали. За оваа бања ќе ви треба грст сол Epsom и 10 капки есенцијално масло по ваш избор.

Бања со боровинки

Освен што ќе мирисате одлично по оваа бања, есенцијалното масло од боровинка ќе спречи развој на габи и бактерии, ќе ја намали болката и грчевите и ќе има силно детоксикативно дејство. Додадете 3 капки масло од боровинка и грст сол во полна бања.

Прочитајте и: Најдобар природен пилинг за нега на кожата во текот на зимата: Правете нежни и кружни движења кои ја подобруваат микроциркулацијата!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време