3 работи што можат да доведат до вишок килограми на есен и како да го избегнете тоа

Есента е опасно време за фигурата!

Дури и ако ја сакате есента, мора да признаете дека е чудно време. Деновите се пократки и постудени, нашето тело доживува стрес поради ваквите промени и незабележливо почнува да собира вишок килограми. Еве неколку есенски „знаци“ што можат да доведат до зголемување на бројот на вагата.

Зголемен стрес

Летото заврши, а со тоа дојде и она што психолозите го нарекуваат „чувство на враќање на училиште“. Во овој период од годината обично има многу состаноци, активности, рокови, патувања до училиште (ако имате деца) и така натаму. Со други зборови, стресот што го доживува нашето тело со појавата на студено време и недостаток на витамини се зголемува. Според студијата објавена во „Журнал за молекуларна биохемија“, ние прејадуваме за време на есента и избираме помалку здрава храна кога чувствуваме стрес.

Како да се намалат нивоата на стрес

Вежбањето и одењето го намалуваат нивото на хормонот на стрес кортизол, исто како и медитацијата или вежбите за дишење.

Стана постудено

За време на студената сезона, спиеме повеќе, што генерално е добро за нашето здравје, но се намалува и целокупната активност. Не секој сака да спортува на отворено во ладно дождливо време. За жал, намалувањето на нивото на активност значи дека согоруваме помалку калории.

Како да останете активни за време на постудените месеци „Ако сте љубител на вежби на отворено, размислете за соодветна облека“, вели д-р Крис Море.

– Ако вежбањето на отворено не е за вас, одете на онлајн часови со тренер. Многу спортски клубови нудат виртуелни часови. Или користете една од стотиците спортски апликации кои нудат различни тренинзи“.

Желба за пријатна храна

Есен е време за лате од тиква, крофни, греено вино, ароматични супи и топло месо. На тоа додадете го фактот што повторно ги извадивме удобните големи џемпери и постојано јадеме слатки за да

Како сè уште безбедно да уживате во вашата омилена есенска храна

Советот „Умереноста во сè е главната работа“ делува во текот на целата година, без оглед на сезоната.

Обидете се да јадете повеќе зеленчук – додадете тиква во тестенините, и јадете салата и храна со зелена боја секој ден.

Друг трик: намалете ја големината на порцијата. Студија од 2020 година покажува дека испитаниците јаделе помалку калории кога нивните чинии и порции биле помали од вообичаеното.

Прочитајте и: Едноставни начини како да се движите повеќе и полесно да изгубите маснотии и килограми

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време