Вашата кожа ќе ја обожава оваа едноставна маска од банана

Не треба да трошите време и пари на козметички салони за да се разгалите себе си и вашата кожа. Сите состојки за оваа маска од банана веќе ги имате дома.

Факт е дека маските за лице што ги правиме дома често се инфериорни во однос на оние во салоните, но во исто време тие се понежни и со редовна употреба можат целосно да ја трансформираат кожата. Покрај тоа, ако немате време и пари за посета на салон, сѐ што ви треба за домашна маска е околу 20 минути од вашето време, а истовремено можете да извршувате и други задачи.

Маска за лице од банана

Дали знаевте дека вообичаената банана може да биде природна замена за ботокс? Оваа маска е погодна за сите типови на кожа. Ја навлажнува и негува и не ја прави кожата мрсна. Наједноставниот начин да ја направите е да ја измешате бананата во каша со вилушка или во блендер. Во бананата додадете малку природен јогурт и 2 лажици мед. Нанесете ја маската на лицето, вратот и деколтето и почекајте 10 до 20 минути. После тоа, исплакнете ја маската за лице од банана под ладна вода.

Прочитајте и: Дали навистина ни треба тоник за лице во рутината за нега на кожата?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време