Дали трчањето може да ги обликува мускулите и кои се придобивките од трчањето во група?

Совети од експерти

„Можеме да направиме многу за нашето здравје и тело со трчање. Самостојно трчање – ние тркачите би рекле „суво трчање“ – може минимално да влијае на формирањето на нашите мускули, но ако вклучиме тренинг за сила со тренинг за трчање, можеме да направиме многу со правилно поставен тренинг за сила само еднаш неделно“, вели Ведран Лозанов, сопственикот на поголема колекција на освоени медали, вклучувајќи го и златниот медал од 2006 година од Асен во дисциплината 5000 м.

Какви придобивки може да ни донесе трчањето во група?

Некои од предностите се претходно дефиниран и професионално воден план и програма за тренинзи спроведена од образовани луѓе од областа на атлетиката. Мотивација за, пред сè, доаѓање на тренинг, а потоа и за изведување на тренингот, како заради поставената цел, така и заради мотивацијата што доаѓа од другите колеги од групата во која тренира лицето.

Како да започнете да трчате?

Опрема

Неопходно е да имате чевли за трчање, значи не „старки“ или слично. Покрај тоа, важно е да имате облека што не задржува влага, т.е. пот, а тоа се претежно синтетички материјали. Но, пред сè, важно е да имате добра волја и да бидете упорни.

Тренинг за почетници

Секој тренинг за почетници треба да биде соодветна на нивниот физички статус. Така, тренингот треба да биде дека едно лице може да го направи тоа без поголеми проблеми, да чувствува задоволство и успех со сработеното и да биде соодветно на прогресивниот товар на секој спортист.

Пред и по тренинг

Пред секој тренинг е важна подготовката, која секој тренер треба да ја следи и спроведува со цел секој спортист да се подготви добро и соодветно за тренингот што го чека. По тренингот, дефинитивно е потребно да се заврши со лесно истегнување.

Вода – секако!

Ништо не е потребно премногу, и не е пожелно ни премалку – така е и со вода пред тренинг.

Оброк – да или не?

Секако не е препорачливо да јадете непосредно пред каков било физички напор. Некој ќе може да јаде потешка храна еден час пред тренинг и нема ни да ја чувствува, додека други ќе јадат лесна храна два часа пред тренинг и нема да бидат добри. Секој спортист без разлика дали се занимава со професионален спорт или рекреативен спорт треба да го најде своето оптимално време и храна што може да ја јаде пред тренинг. Дефинитивно не се препорачува да јадете помалку од два до три часа пред почетокот на тренингот.

Прочитајте и: 3 големи грешки поради кои луѓето се откажуваат од вежбање

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време