3 големи грешки поради кои луѓето се откажуваат од вежбање

Совети од експерти

Сè повеќе луѓе сметаат дека есента е сезона на големи промени. Враќањето кон рутините, работните обврски, но и донесувањето одлуки за подобар и поздрав начин на живот влегуваат во животот на многу луѓе веќе на почетокот на септември.

Кога станува збор за вежбање и губење на тежината, многумина се откажуваат од сите цели што си ги поставиле за себе. Причината за ова е што тие поставија погрешни цели, и кога ќе видат дека нема посакувани резултати, тие едноставно престануваат да вежбаат. Професионалниот тренер Џен Видерсторм вели дека има три најчести причини за такво откажување.

Однесување кон сопственото тело како непријател

Ова е најчестата и најголемата грешка на луѓето кои сакаат да ги променат работите кога станува збор за физичкиот изглед и активност. Кога ќе почнете да вежбате и менувате исхрана, вие всушност барате од вашето тело да направи многу нови работи. Главно, ова се премногу големи промени, вежбате многу, јадете помалку, вашето тело е под стрес и не спиете доволно. Ако по толку интензивен тренинг и промена луѓето не забележат промени во телото, тие одлучуваат да се откажат од целите што си ги поставиле за себе.

Користење на социјални мрежи за дефинирање на целите

Социјалните мрежи станаа одлична алатка кога станува збор за фитнес-заедницата. Но, исто така, социјалните медиуми индиректно ви кажуваат како треба да изгледа вашето тело. Многу често се случува да направите одредени вежби само затоа што ви се допаѓа телото на личноста што сте ја виделе на фотографиите и видеата.

Избор на цели кои немаат смисла за вас

Луѓето кои сакаат да станат фит и да ослабат обично одат според методот „сè или ништо“ и донесуваат драстични одлуки и брзи промени кои не се добри за промена на долг рок. Првите неколку недели тие се држат до сè, но многу брзо се откажуваат затоа што промените се екстремни.

Што можете да направите за да го избегнете тоа?

Ако сте тренирале претходно и ако секогаш сте се откажувале, прво запрашајте се што не беше во ред. Погледнете убаво и проучете ги вашите претходни цели, но не судете и казнувајте се за грешките што сте ги направиле. Запомнете дека одговорот лежи во вас. Не можете да копирате туѓа исхрана, не можете да јадете онака како што јадат луѓето на кои им се восхитувате и не можете да го имате истиот тренинг како и личноста чие тело го сакате. Погледнете ја сопствената тежина, метаболизам, распоред на одговорности и задачи и времето што го издвојувате за вашите најблиски. Сето ова влијае на вашиот тренинг. Не заборавајте да барате одговори во себе. Поставете реални цели и напишете исхрана, посветеност и план за тренинзи на хартија. Држете се до тоа и ќе ги добиете посакуваните резултати.

Прочитајте и: Ова е главната причина зошто не ја постигнувате посакуваната тежина

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време