The Suprême: Темната страна на Good Girl

Ново издание на добропознатиот парфем.

“Јас мислам дека Good Girl Supreme ја претставува секоја жена. Заведувањето може да биде дел од играта, но некако тоа е секундарно – ова е приказна најначајно за  жената пред сè. Се работи за женственото еманципирање. „ – вели англискиот парфимер Louise Turner, воочувајќи ја комплексноста на Good Girl Supreme на Carolina Herrera и нејзината нова еволуција од оригиналниот мирис на Good Girl што го создаде во 2016 година. „За Supreme,присуството на египетскиот јасмин го прави веднаш помоќен од првиот Good Girl  со своjот Арапски јасмин или јасмин Самбак “, објаснува таа.„ Додека Самбак се меша суптилно со Тубероза и цвет од портокал„.Наведувајќи некои од нејзините омилени цветови како јасмин кој е неможе да се сокрие толку лесно, затоа што ја обележува својата теорија на многу посилен начин. Со ова клучно размислување Turner ни открива една од најмоќните водечки квалитети на Good Girl Supreme. Моќната двојност која доаѓа од комбинацијата на егзотични евокативни состојки на Jasminum grandiflorum од Египет и мистериозните сензуални зрна од тонка, земени од Венецуела, родената земја на Carolina Herrera. Овие две природни суровини се Јин и Јанг во Supreme, подлабока, неодолива формула во Good Girl која ја разигрува сензуалноста на „темна страна“ на овој орентално – гурмански парфем.

Ноти и Акорди

Со првото нанесување Good Girl Supreme се  развива повеќеслоен букет што дава луксуз на кожата во текот на денот. Отворање со декадентните врвни ноти на црвени бобинки,црна рибизла, диви јагода и малина, постои непосреден контраст – апетитен, поканувачки и разнобоен контраст -со класичната нота на бадем од Good Girl, друга од омилените состојки на Louise. „Јас само сакам бадеми, јас сакам да ги јадам, сакам да мирисам, го сакам марципанот!

Suprеme  го разбудува горчливиот бадем – бадемовото масло- за посвежо, позелена нота што не е толку слатка, но убаво се поврзува со Тонката што треба да се следи “. Најважниот Jasminum grandiflorum е следната ароматична сензација за расплетување, природен потпис.

 

цветен елемент што се наоѓа во срцето на оваа нова формула. Jasminum grandiflorum се одгледува северно од Каиро на делтата на Нил, каде што биле одгледувани рачно во насади повеќе од еден век. Поради топлината, цвеќињата одбрано е насадите да мора да бидат обработени веднаш по бербата за да се зачува нивната смела арома. „ Jasminum grandiflorum цвет е повеќе од кревко цвеќе со многу поголеми ливчиња од самбакот “, вели Louise. Во

природа, тиe обично мирисаat повеќе навечер. Прашкасти, бели цветни ноти од оваа моќна сорта на јасмин се топат во другата ѕвезда на Good Girl Supreme состојка која предизвикува зависност: Tonka Absolute – основна нота на парфемот. Еволуирајќи ја рамнотежата помеѓу цветните и дрвенестите ноти на оригиналниот мирис,Good Girl Supreme делува подлабоко во потемните сензации на Тонка, балансирајќи ја женствената  привлечност. Ветиверот, кедарот и килибарот ја заобиколуваат сладоста на Тонката изиграна во концентрации кои традиционално можат да се најдат во машките парфеми.

Mrs. Herrera

Carolina Herrera  го промовираше својот прв парфем Carolina Herrera for Woman во 1988 година. Во текот на три децении и повеќе успешни приказни подоцна Carolina Herrera продолжува да работи со Louise ос други парфимери со кој го создаваат секој нов парфем на оваа модна куќа. Приказната за Good Girl Supreme е неразделно поврзана со идентитетот на Carolina Herrera, особено со неговото височество Јасмин, едно од омилените цвеќиња на дизајнерот. „Мислам дека еден од првите мириси на кои што се сеќавам како девојче беше мирисот на јасмин “, раскажува таа. „Мојата соба беше веднаш до градината,таму имаше прекрасна лоза на јасмин, па пораснав со тој мирис. “ Ова продолжило да влијае на бои, отпечатоци и везови на нејзините модни колекции долги години, и е вообичаена врска помеѓу многу мириси на Carolina Herrera. „Работа со Каролина, визијата што ја имате со неа и со брендот е нешто многу опипливо “, рече Louise. „Каролина има таков вид, таа е толку интелигентна жена и беше инспирација во однос на мирисот – таа има навистина многу добар нос. Таа разбира многу и носи свое видување и чувство. Hers е куќа која се заснова на многу автентични вредности. Carolina Herrera е жива икона, таа отсекогаш сакала цвеќиња, и отсекогаш сакала Јасмин, и тоа има влијание врз сите мириси што ги направивме заедно. И Carolina, нејзината ќерка, е такваексперт за мириси. Тоа е навистина, навистина ретко “.

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време