Брилијант ги содржи сите корисни карактеристики што ги нуди сончогледовото масло

Сончогледовото масло треба да биде застапено во секојдневната исхрана заради неговата богата нутритивност,висока стабилност и квалитет

Најчесто користената состојка во кујната е сончогледовото масло, дали за готвење или за свежи салати. Се користи во мали количини, а според некои истражувања возрасен човек просечно користи/консумира по литар сончогледово масло месечно. Лажичка или две, во секој оброк, толку малку а толку корисно и потребно што за поттикнување на вкусот, што од нутритивен аспект.

Моќен антиоксиданс, извор на витамин Е, кои карактеристики ги има и какви предности носи со неговото консумирање, повеќе од разговорот со Жаклина Георгиева,шеф на лабораторија во фабрика 3 на П.И. Витаминка ад Прилеп.

„Сончогледовото масло е меѓу најдобрите извори на природен витамин Е и линолна есенцијална масна киселина што го прави едно од најквалитетните масла за јадење. За витаминот Е, треба уште да се знае дека е еден од најмоќните антиоксиданси што го забавува стареењето и гo спречува создавањето на слободните радикали“, објаснува Жаклина Георгиева.

Таа додава дека „сончогледовото масло треба да биде застапено во секојдневната исхрана заради неговата богата нутритивност,висока стабилност и квалитет“.

„На мастите и маслата мораме да им дадеме посебно значење во секојдневната исхрана бидејќи се главен и резервен извор на енергија потребна за  извршување на секојдневните активностите. Мастите и маслата обезбедуваат нормална функција на нашиот организам, бидејќи учествуваат во градбата и одржувањето на клеточните структури, служат како извор на топлина и го штитат телото од ниски температури, овозможуваат апсорпција на важните витамини (А,К,Д и Е) растворливи во масло и се извор на полинезаситени есенцијални масни киселини,кои нашиот организам не може да ги произведе туку мора да ги внесе преку храната“.

 

Извор на информации: Витаминка

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време