Зборови што ќе ви го разубават денот: 10 најубави цитати за љубовта!

Фото: Unsplash

Љубовта е често мотивација, причина и повод да се прават големи работи.

Многумина пишуваа за љубовта, создаваа и се бореа во нејзино име, беа инспирирани од неа; многумина се обидоа да ја објаснат, научат и разберат, но за некои љубовта беше најголемо страдање и болка. Погледнете што рекоа некои од најпознатите уметници, големи умови, важни историски и современи личности за љубовта и што мислеа за неа…

  • Љубовта се состои од една душа која живее во две тела. – Аристотел
  • Бакнежот е прекрасен трик дизајниран од природата за да се запре говорот кога зборовите стануваат излишни. – Ингрид Бергман
  • Бракот има три работи: љубов, доверба и трпеливост. – Бранислав Нушиќ
  • Љубовта нема возраст, таа секогаш се раѓа. – Блез Паскал
  • Заљубувањето е нешто добро, забавно и може многу да го збогати животот. Но, тоа е различно од љубовта. Љубовта нема цена и не треба да се разменува за ништо. – Пауло Коељо
  • И ако воопшто знам што е љубов, тогаш ја знам заради тебе. – Херман Хесе
  • Љубовта е игра што може да ја играат двајца без двајцата да победат. – Ева Габор
  • Само љубовта е вистинска, а единственото нешто што вреди во животот е љубовта. – Џон Ленон
  • Само срцето навистина може да изгледа. Она што е од суштинско значење е невидливо за окото. – Антоан де Сент-Егзипери
  • За љубовниците, времето е секогаш кратко и ниту еден пат не е доволно долг. – Иво Андриќ

Прочитајте и: 5 непишани правила за здрави и стабилни љубовни врски

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време