Работи што не треба да се случуваат во врските за кои многу жени не се свесни

Бидете внимателни

Сите ние теоретски знаеме дека стабилната и здрава врска треба да се заснова на меѓусебно почитување, доверба и разбирање. Но, во пракса, односите честопати можат да се претворат во оази на токсичност.

За да имаме здрава врска со себе, да се цениме себеси и да растеме, мора да имаме и здрави односи со други луѓе. Бидејќи никој не нè учи каква точно врска треба да биде нормална, здрава и стабилна, ние често имаме изопачено мислење врз кое често влијаат различни видови медиуми. Филмовите и книгите што го романтизираат насилството не се невообичаени, а ваквата содржина често ја проголтуваат децата, кои подоцна носат погрешни лекции на светот.

Ако на ова го додадеме и фактот дека во Источна Европа голем број луѓе се емотивно неписмени, вклучително и родители кои најчесто не разговараат со своите деца за љубовни врски, ќе добиеме еден куп луѓе кои треба да учат од сопствените грешки. Иако учењето од сопствените грешки не е непријатно, секогаш е подобро да не се изгорите и да избегнувате болни лекции. Ви донесуваме список на работи што никогаш не треба да се случуваат во врските.

Работи што не треба да се толерираат во врските

Емоционална уцена

Ако некој постојано ве уценува и ви дава ултиматуми, треба да знаете дека имате работа со токсична личност. Никој не треба и не смее да ви се заканува, да ви каже дека нешто лошо ќе ви се случи ако не направите како што тој сака или да ве присили да изберете помеѓу две работи.

Убедување на секс

„Не“ секогаш значи „не“ и ништо друго. „Не“ не значи „можеби“, „не“ не значи „прашајте ме за 10 минути“. Треба да знаете дека убедувањето и присилувањето на сексот е злоупотреба. Ако вашиот партнер постојано ве присилува на секс во моменти кога вие (од која било причина) не сакате, тој не го почитува вашето тело, вашите одлуки и желби.

Постојана критика

Токсичните односи честопати се состојат од грди и навредливи реченици и критики што другата страна не ги барала. Критиките на сметка на погледите обликувани во грди и навредливи реченици, никој не смее да ги толерира. Исто така, ако вашиот партнер постојано се потсмева на вашите животни ставови и избори, треба да му дадете до знаење дека не треба да се однесува така или едноставно да се оддалечите од таквата личност.

Забрани и присилувања

Секогаш е убаво да се добие и да се даде добронамерен совет, но никој не смее да забранува работите на никого. Слично на тоа, никој не смее никого да принудува да живее начин на живот што не му одговара. Вашиот партнер не смее да ви забранува други луѓе, хоби, разни активности, исто како што не смее да ве присилува да се дружите со луѓе што ги одобрува и да правите работи што ги сака само тој.

Еднострано задоволство во сексот

Дел од секоја здрава врска е сексот, кој во никој случај не треба да биде еднонасочен, односно не треба да заврши со кулминација на само една личност. Но, и покрај ова, тоа е вообичаено сценарио во кое едната страна останува задоволна, додека другата никогаш не достигнува кулминација. Ова им се случува почесто на жените, кои треба да знаат дека имаат право да зборуваат за своите желби кога станува збор за сексот.

Непочитување на границите

Границите треба да постојат во секоја врска, било да е тоа брак, долга врска или повремено излегување. Ако некој не ги почитува вашите граници, не ве почитува ниту вас како личност. Без разлика дали поставувањето граници за вас е тема за која не сакате да зборувате затоа што ви предизвикува траума или акција во која не сакате да учествувате со причина – вашиот партнер треба да го почитува тоа.

Постојани обвинувања

Многу луѓе остануваат со години во врски со луѓе кои постојано ги обвинуваат за прељуба, недоволен напор или погрешен начин на живот. Луѓето понекогаш чувствуваат страв од одредени работи, имаат моменти на слабост и мислат дека нивниот партнер крие нешто од нив или дека не се обидуваат доволно. Но, таквите работи секогаш треба да се комуницираат и решаваат. Ако обвинувањата траат долго и ако нема поместување, треба да знаете дека тоа не е ниту здраво ниту нормално.

Физичко насилство

Физичкото насилство не смее да биде дел од каква било врска. Сите кавги и сомнежи треба да се решат преку разговор. Исто така, ако едната страна направила грешка и направила нешто лошо на другата страна, таквата грешка не се решава со тепање, навреди или какво било насилство.

Прочитајте и: Психотерапевт советува: Никогаш не влегувајте во врска со агресивни мажи

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време