„Драги мои, еве зошто не можете да си најдете маж“: Реален одговор на познатиот психолог!

Неверојатно

Психологот Михаил Лабковски има долг стаж во семејната психологија

Михаил Лабковски ги има обработено сите теми во врска со семејството и личната среќа. Луѓето ширум светот редовно ги следат неговите објави, бидејќи се освестувачки. Ви пренесуваме една таква приказна…

„Често добивам пораки од жени да ги посоветувам зошто се сами и не можат да најдат сродна душа. На прашањето зошто сум сама, најчесто им одговарам вака…

Се плашиш од врски

Родителите често се карале, а на крајот се развеле или уште полошо: живеат во никаков брак! Не е ни чудно што со таквото искуство несвесно се плашиш дека ќе имаш ист таков брак – без љубов и разбирање.

Се плашиш од мажи

Уште една типична ситуација: ако таткото бил насилен и често ве воспитувал со ремен или ако поранешниот партнер бил љубоморен и агресивен, постои голема веројатност дека ќе живеете во страв од мажи. И тоа е сосема природно.

Погрешно си воспитана

Да кажеме дека родителите ви зборувале дека ви сте нивната принцеза и дека никој не е доволно добар за вас. Тогаш тешко ќе најдете некој за себе. Исто така, голема, ако не и најголема, грешка е кога родителите ја воспитуваат ќерката да верува дека мора да им се покорува на мажите. Епа, и јас да сум таа девојка, ни јас не би брзал да се мажам!

Ако татко ви го напуштил семејството и долго не сте го гледале

Кажете ми кој сака да се врзе за маж кого го сакате со целото срце, а тој во еден момент едноставно ќе исчезне? Ако мажите целиот живот ви нанесувале само болка, природно е и логично да се плашите да стапите во врска со еден од нив.

Навистина, постои едно ‘но’: ако некој одлучи да ја прескокне сопствената психолошка траума, а некој одлучи да преземе нешто во врска со тоа. Мојот совет е да побарате некој што ќе ви пружи само среќа.
А ќе успеете во тоа ако се обидете и погрешите, ако се обидете и погрешите… Па еден ден ќе најдете некој посебен. Мора да ги запознавате мажите и да одберете од нив некој за себе.

Стравот од врска со маж се отстранува само така што ќе излегувате на состаноци со мажи. Комуницирајте со нив. Дајте им шанса и секогаш имајте го во глава тоа дека никој не е совршен.

И за крај:

Сакам да кажам дека постојат поединци на кои едноставно не им требаат врски, ниту семејство. Тие се среќни сами. И таквите луѓе не треба да подлегнуваат на притисоците на околината да се венчаат за некој што не ги прави среќни…“

Михаил Лабковски: Сексуалноста не е во младоста и убавината, еве што треба да правите за да бидете секси!
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време