Лажна пица од тиквички: Неодоливо вкусен, а нискокалоричен оброк!

Брзо, здраво и вкусно

Овој рецепт ветува полн вкус со многу малку калории

Од тиквички можете да направите лажна пица, со која ќе заштедите калории, а неодоливо потсетува на вистински италијански оброк.

Состојки:
  • 2 поголеми тиквички
  • дланка рендан кашкавал
  • половина шолја интегрално брашно
  • шунка
  • кечап
  • сол
  • оригано
  • мајчина душичка
Приготвување:

Изрендајте ги тиквичките и посолете ги, а потоа оставете ги десет минути. Кога ќе отстојат, ставете ги во крпа и добро исцедете ја сета вода.

Измешајте ги со јајца и рендан кашкавал. Додајте интегрално, зобено или бадемово брашно. На две тиквички, ќе ви треба половина шолја брашно.

Ако тестото ви е премногу ретко, згуснете го со чиа-семки, но пред да ги додадете, оставете ги десетина минути во вода.

Налејте ја смесата на хартија за печење и ставете ја во рерна, па по 15 минути извадете ја. Додајте шунка, кашкавал, кечап или премаз по желба и потпечете ја уште неколку минути.

Посолете ја и зачинете ја со оригано и мајчина душица.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време