Еве зошто треба да ги перете хеланките после секој тренинг

Со напредувањето на технологијата се менува и прилагодува производството на спортска опрема, како и материјалите што се користат за производство на спортска облека.

Многу од овие материјали ни даваат чувство на свежина и сувост само неколку минути откако ќе се потите од тренинг. Но, факт е дека може да се чувствувате целосно суви, што не значи дека сте чисти. Дури и ако материјалите од кои е направена вашата облека за тренинг се антимикробни, мора да бидете сигурни дека ќе ги измиете по секој тренинг. Многу луѓе, поради брзото сушење на опремата, честопати остануваат неколку часа по тренингот во хеланки во кои тренираа.

Кога ќе дојдат дома, сувите хеланки се чуваат до следниот тренинг, а со повторен тренинг и потење, тие ги активираат бактериите што се насобрале на материјалот. Сето ова може да доведе до чуден и непријатен мирис од облеката што не е измиена без лицето што ја носи облеката воопшто да го почувствува тоа. Експертите велат дека најдобро е да ја соблечете облеката што ја носевте веднаш по тренингот и да не ја чувате во пластични кеси долго време.

Ако не можете веднаш да измиете сè што сте носеле, оставете го на воздух или ставете го во машина за сушење. Ако немате време за која било од наведените опции, ставете ја облеката во замрзнувач. Ова ќе ги уништи акумулираните бактерии. Некои алишта стојат во пластична кеса преку ноќ, а наутро измијте ги веднаш во машината за перење. Ако немате доволно облека за перење, секогаш можете да ја исперете вашата спортска опрема рачно.

Прочитајте и: 5 кобни грешки што сите ги прават кога чистат со правосмукалка: Еве зошто остануваат нечистотии и прашина!

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време