Јогурт и половина лажичка куркума: Комбинација што го штити мозокот, крвните садови и витата линија

Вкусно и многу ефикасно

ФОТО: Pixabay

Истражувањата покажале дека токму оваа комбинација помага за согорување масти од црниот дроб

Куркумата е зачин што многу често се користи во азиската кујна и има бројни позитивни ефекти на телото. Во комбинација со јогурт, полесно се внесува во телото, а притоа е одлична комбинација за слабеење.

Овој зачин е еден од најздравите што можете да ги додадете во храната. Докажани се неговите бројни позитивни ефекти на телото и мозокот. Куркумата содржи куркумин – состојка што има антиоксидативни и противвоспалителни својства.

Куркумата како лек:

  • придонесува за подобрува на помнењето
  • помага во борбата против некои видови карциноми
  • може да го спречи или забави создавањето на крвни згрутчувања
  • помага при артритис
  • може да им помогне на луѓето што имаат дијабетес
  • може да го забави таложењето на масни наслаги

Куркумата има многу интензивен вкус, па во комбинација со јогурт, полесно е да се проголта, а истражувањата покажале дека токму оваа комбинација помага за согорување на мастите во црниот дроб, што е многу важно за слабеењето. Притоа, јогуртот и куркумата го забрзуваат метаболизмот и го забавуваат таложењето на масни наслаги.

Јогуртот дава подолго чувство на ситост и ја поттикнува работата на дигестивниот систем. Комбинацијата од куркума и јогурт се дава и во случаи на анемија.

Јогурт и куркума – рецепт за слабеење

Важно е да ви одговара комбинацијата од куркума и јогурт за да уживате во здравиот оброк. Се препорачува да ја консумирате наутро на празен стомак и попладне, но не по заоѓањето на сонцето.

Додајте половина лажичка куркума на 500 милилитри јогурт, може да додадете и повеќе ако сакате и ако не ви е премногу силен вкусот.

Може да додадете и неколку капки лимонов сок за добар почеток на денот. Ова е наједноставната комбинација за подготовка, што нема да ви одземе многу време.

Ако сакате да ја засладите вашата мешавина од куркума и јогурт, може да додадете и лажичка мед, јаворов сируп или друг природен засладувач по желба.

Освен тоа, во овој здрав оброк може да додадете и малку цимет, чиа семки и иситнети јаткасти плодови. Ако сакате да ја подобрите апсорпцијата на куркумин во телото, додајте и малку бибер.

Куркума и јогурт за прекрасно лице

Комбинацијата од куркума и јогурт е одлична за подготовка на маска за лице што ја храни кожата и придонесува за свеж изглед на кожата. Индијките редовно користат куркума за убава и здрава кожа, а може да помогне и во борбата против акните и митесерите.

Јогуртот е исто така одличен за кожата бидејќи ги отстранува лошите бактерии од кожата благодарение на млечната киселина и цинкот. Придонесува за негувана и мека кожа.

Се’ што ви треба за подготовка на оваа чудесна маска е да ги измешате следниве состојки во еден сад: 1 лажичка јогурт, 2 лажички куркума, половина лажичка мед, сок од половина лимон.

Немојте да додавате премногу лимон за да не биде маската премногу ретка. Нанесете ја маската рамномерно и оставете ја на лицето околу 15 минути. Потоа измијте го лицето со млака вода.

Она што треба да го имате на ум е дека куркумата остава жолта боја, па немојте да ја нанесувате оваа маска неколку часа пред да излезете надвор и внимавајте на облеката. Кога ќе ја отстраните маската, измијте го лицето уште еднаш со омиленото средство за чистење лице.

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време