Јелена Ѓоковиќ секој ден ја јаде оваа житарка: Го забрзува метаболизмот, го чува срцето и го чисти телото од токсини

За добро здравје!

Profimedia

Народната медицина ја користи киноата за лекување гихт, тумор, хемороиди и ишијас

Киноата уште се нарекува и „злато на Инките“ или „кралица на семките“. Древните цивилизации ја сметале оваа житарка за света билка, најмногу поради нејзините огромни здравствени придобивки…

Придобивки на киноата

Киноата содржи голема количина на протеини поради што може да се спореди со производите од животинско потекло. Изобилува со витамин Е, Ц, калиум, разни минерали, аминокиселини и етерични масло.

Народната медицина ја користи киноата за лекување гихт, тумор, хемороиди и ишијас.

Чајот од киноа може да се користи за дезинфекција на устата и непцата, а има и смирувачко дејство, па се користи за лекување депресија и невроза.

Ако имате проблем со кашлица или настинка, киноата може да ги смири овие симптоми.

Киноата содржи многу аминокиселини и протеини, а не содржи глутен.

Ова растение се користи како лаксатив и може да го излечи хроничниот запек.

Киноата е одлична замена за месо. Ако постите или сте вегетаријанци, задолжително додадете ја киноата во вашата исхрана. Киноата изобилува со влакна кои се неопходни за правилна работа на цревата.

Народната медицина уште ја користи киноата за лекување кожни болести, реума, а поради високото количество на калиум, таа позитивно влијае и врз кардиоваскуларниот систем.

Киноата како кулинарско чудо

Вегетаријанците знаат за што зборуваме кога велиме дека киноата е вистинско кулинарско чудо. Ако се додаде во зелка, компир или друг зеленчук, ќе добиете полн вкус што се добива само со готвење месо. Корисните карактеристики се манифестираат и во присуството на витамини и аминокиселини кои го подобруваат метаболизмот, го прочистуваат организмот и ја нормализираат неговата функција. Поради тоа што нема одреден мирис, во јадењата се додаваат кромид, лук и други зачини.

Рецепти

Зеленчук со киноа

Состојки:

 • 200 грама киноа
 • 200 грама карфиол
 • 200 грама брокули
 • 200 грама моркови
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • зачини
 • сол и бибер

Приготвување:

Варете ја киноата во вода околу 15-тина минути. Сварете ги карфиолот и брокулите. Во тавче со малку масло продинстајте кромид и изрендан морков, па додајте ги карфиолот и брокулите. Сето тоа динстајте го околу 10 минути, па додајте ја исцедената киноа во оваа смеса, зачините, сол и бибер.

View this post on Instagram

🌟POELEE HEALTHY🌟🥦🍅 . . ➡️Ingrédients (pour 1 personne): ✔️100g de mélange céréales & quinoa cuit (quinoa gourmand) ✔️85g de brocoli🥦 ✔️2 tomates🍅✔️1 petit oignon ✔️1 gousse d’ail ✔️1c.à.c d’huile d’olive ✔️herbes aromatiques . . ➡️Recette : 📝 . 👉Cuire le quinoa gourmand comme indiqué sur le paquet ainsi que le brocoli à la vapeur . 👉Pendant ce temps, émincer l’oignon et l’ail. Peler les tomates et les couper en morceaux. Dans une poêle verser l’huile puis faire revenir l’oignon jusqu’à ce qu’il devienne translucide et ajouter l’ail puis les tomates coupées. Ajouter les herbes de votre choix : pour ma part origan, basilic, herbes de Provence). Saler et poivrer. Remuer régulièrement. Laisser cuire 5-10min: la sauce tomate maison est obtenu . 👉Ajouter le quinoa gourmand et le brocoli cuit. Mélanger le tout . . 📊Total: 464kcal #teamjustinefitfood #poelee #quinoarecipes #recettesaine #recettehealthy #brocoli #mealprep #partagestesrecettes #mesrecettessaines

A post shared by Justine Ben Braiek (@justine_fit.food) on

Песто со киноа

Состојки:

 • 200 грама рукола
 • 1 врзоп свеж магдонос
 • 100 милилитри маслиново масло
 • 100 грама семки од тиква
 • 200 грама варена киноа

Приготвување:

Во блендер сомелете ги руколата и магдоносот, додајте масло, семки од тиква и сол, па сето тоа мешајте го додека не се претвори во соединета смеса. Додајте киноа во пестото и уживајте во необичниот вкус.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време