Диета со лимони: Исфрлете ги отровите и маснотиите од телото за една недела!

План за исхрана

Фото: Thinkstock

Освен што ќе изгубите килограми, ќе изградите и јак имунитет

Главната причина за неуспехот на диетите е тоа што тие не функционираат или тоа што многу е тешко да се издржи ритамот на исхрана.

Моќта на лимонот

Првото нешто што треба да го знаете е дека лимонот е алкален производ. Ова е важно, бидејќи повеќето луѓе со прекумерна тежина имаат кисел организам. За да се одржи посакуваното ниво на PH-вредност, потребно е да се внесува алкална храна во организмот.

Кога телото акумулира повеќе отпад одошто може да отстрани, доаѓа до создавање масни клетки кои ги складираат токсините. Иако ова е важна функција, вишокот маснотии е опасен по здравјето.

Лимонот спречува: кардиоваскуларни болести, создавање камен во бубрег, анемија, го прочистува црниот дроб, го спречува развојот на канцер, ги прочистува цревата, го ослободува телото од токсини, ги чисти цревата, го спречува гладот и го подобрува имунитетот.

Диета со лимони:

Прв ден

Пијте вода со лимон на празен стомак. Наутро, испијте чаша вода со лимон (околу две лажици лимонов сок). Направете го истото половина час пред оброк. Јадете само здрава храна.

Втор ден

Следете ги упатствата од првиот ден. Пијте вода 30 минути пред појадок, ручек и вечера. Пијте 2 до 3 литри минерална вода, во која сте исцедиле 6 лимона.

Трети ден

Повторете го претходниот режим, но овој ден пијте вода за време на ручекот. Продолжете да пиете вода во текот на целиот ден.

Четврти и петти ден

Овие денови следете го режимот на исхрана од третиот ден. Најважно е да не заборавите да испиете топла лимонада на празен стомак секое утро.

Шести ден

Само две шолји вода со лимон. Една чаша наутро на празен стомак и една чаша со ручек или вечера. Пијте обична вода во текот на денот.

Седми ден

Чашата топла лимонада треба да ви остане навика. Тоа не само што ќе ја намали вашата тежина, туку и ќе ви го зајакне имунолошкиот систем. Не заборавајте да пиете многу обична вода во текот на денот за да го прочистите телото од токсини.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време