Отстранете го целиот целулит со црно вино: По 10 третмани ќе изгледате како супермодел!

Вреди да пробате!

ФОТО: Pixabay

Ќе ви треба само најобично вино и малку проѕирна фолија

Еден од најлошите кошмари на секоја жена е целулитот, особено во текот на летото кога сакаме да носиме шорцеви и здолништа, но се чувствуваме непријатно поради таа ужасна кора од портокал.

Дали сте знаеле дека за овој проблем може да ви помогне обичното црно вино и малку фолија? Направете 10 третмани на бутовите и задникот и ќе изгледате како супермодел!

Прв третман

Состојки:

  • 200 г бела глина
  • 100 мл црно вино
  • 100 мл маслиново масло

Приготвување:

Измешајте ги состојките во тенџере и загрејте ги на ниска температура за да не претерате.

Втор третман

Состојки:

  • 100 милилитри маслиново масло
  • 100 милилитри црно вино
  • 300 грама мед

Приготвување: Измешајте ги сите состојки за да се соединат убаво.

Трет третман

Состојки:

  • 50 милилитри црно вино
  • 10 капки есенцијално масло од портокал
  • 300 грама глина
  • 100 грама мелен ѓумбир

Приготвување: Измешајте ги сите состојки и загрејте ги на ниска температура.

Примената за сите три третмани е иста. Исчистете ја кожата со пилинг, па нанесете ја смесата и истријте ги проблематичните места. Замотајте ги намачканите места во проѕирна фолија, покријте се и лежете така 40 минути. Потоа, истуширајте се со оладена вода и нанесете антицелулитен крем.

Одберете го третманот што најмногу ви одговара или комбинирајте ги, но важно е да направите вкупно 10 по ред.

Напомена: Ако ви стане премногу топло, откријте се и завршете го третманот 20 минути порано.

Контраиндикации: Овој третман не би требало да го користат трудниците, како ни жените што страдаат од алергии на наведените состојки или имаат некое кожно заболување.

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време