Како правилно да се грижите за кожата на рацете во текот на зимата

Зимата може да биде вистински непријател на вашата кожа, особено онаа на вашите раце, ако не се грижите за неа на вистински начин погледнете како да бидете сигурни дека вашата кожа има најдобра нега.

Ракавици

Најдобар начин да ја заштитите кожата на вашите раце за време на студените денови е да носите топли ракавици, но исто така треба да носите гумени нараквици при миење садови и чистење со разни хемикалии и детергенти кои се многу јаки и можат да ја оштетат кожата.

Сапун

Со цел да се одржи дневната хигиена, потребно е редовно да се мијат рацете, што може да има многу негативно влијание врз кожата на рацете во текот на зимата. Затоа е многу важно да користите правилен сапун во овој период од годината. Најдобар избор за зима е сапун со поблага формула што ја хидрира кожата. Покрај тоа, најдобро би било да ги миете рацете во млака вода бидејќи топла вода ја уништува еластичноста на кожата, додека ладната вода ги суши.

Мелем за раце

Ако сакате добро негувани раце – треба да користите мелеми за кожа што можете сами да ги направите дома. За домашен мелем, потребни ви се две жолчки од јајце, две лажици мед и две лажици маслиново масло, кои, кога ќе ги измешате, ќе ги нанесете на рацете и ќе ги држите 20 минути. После тоа, измијте ги рацете со млака вода и ставете крем (по можност онаков што содржи пантенол). За најдобар ефект на мелемот – нанесете го два до три пати на ден.

Лимон

Лимонот е одличен за пилинг и чистење на кожата, поради што треба да ја мачкате кожата на рацете со кора од лимон и да исцедите сок од лимон во кој треба да ги потопите рацете две до три минути. На овој начин, ноктите ќе се зајакнат, а кожата на рацете ќе биде помека и почиста.

Прочитајте и: Трендови на шминка за пролет 2021 година

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време