4 најдобри маски за обновување на косата по летото: Направете ги дома за само неколку минути!

Сите ние уживаме во некои неделни ритуали, и сега кога сезоната се менува, идеално време е да им се вратиме.

Ако бевте на летување и прескокнавте некои од чекорите, сега е време повторно да уживате во пилингот за тело и маски за лице, а во ерата на мултитаскинг, единственото правилно нешто што треба да направите е да ја вклучите косата во целата приказна, нели?

Ви носиме четири рецепти за закрепнување на косата по летото и за нив не ви треба ништо повеќе од состојките што дефинитивно ги имате дома, а кои се природни и ефикасни. Не може да биде поедноставно.

Веќе разговаравме за маски за лице што лесно можете да ги направите сами, а овој принцип важи подеднакво и за косата. Покрај ефективните состојки, количините што ги користите (и затоа дуплирајте ги доколку е потребно, но не драстично да ја расипете нивната врска) и времето на дејствување ќе биде клучно за успех. Кога станува збор за природни рецепти, тоа е подолго од она на што сме навикнати и изнесува од половина час до цел час.

Маска со јајца

Наменето за: сува, кршлива, излитена коса на која ѝ недостасува сјај.

Изматете една жолчка од јајце со една лажица растително масло (маслиново, авокадо, арган, рицинус, јојоба или кокос) и веднаш нанесете на влакно по влакно и оставете да делува половина час. Исплакнете и измијте со благ шампон, идеално без сулфат.

Ако вашата коса е густа и долга, дуплирајте ја количината на состојките и не користете белки од јајца.

Маска со мед

Наменето за: дехидрирана коса која го загуби својот сјај и светли бои, особено русокоси.

Измешајте две лажици мед со една лажичка сок од лимон, а потоа додадете една до две лажички млака вода – колку што е потребно за да ја направите масата хомогена и полесна за нанесување. Нанесете на влакно по влакно, оставете да делува половина час и исплакнете темелно. Нема потреба да ја миете косата со шампон по оваа маска, ако е мрсна, измијте ја претходно.

Маска со јогурт

Наменето за: чувствителен и иритиран скалп, смирување на првут и дехидрирана коса која го загубила својот сјај.

Измешајте една лажица грчки јогурт и една лажица мед, а потоа, во зависност од тоа кој проблем ви е најважен, додадете го следново.

Ако имате сува коса, додадете една лажица растително масло (маслиново, авокадо, арган, рицинус, јојоба или кокос).

Ако имате мрсна коса, не додавајте масло туку лажица гел од алое.

Ако имате првут, додадете малку етерично масло од чајно дрво или гераниум или пачули во смесата.

Нанесете на главата и влакното по влакно и оставете да делува половина час, а потоа исплакнете и измијте ја косата со благ шампон без сулфат.

Маска со кокосово млеко

Наменето за: кадрава, налектризирана и сува коса.

Измешајте три лажици кокосово млеко и една лажица рицинусово масло. Ако вашата коса е долга и густа, дуплирајте ја дозата.

Во оваа основа можете да додадете 2 до 3 капки есенцијално масло или една изматена жолчка (не белка). Оставете да делува еден час и измијте ја косата со благ шампон без сулфат.

Прочитајте и: Ако вашата коса рано обеле, ова може да бидат причините за тоа

 

ФОТО: Pexels

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време