Ако вашата коса рано обеле, ова може да бидат причините за тоа

Ако вашата коса почна да побелува пред да очекувате, тоа може да биде честа ситуација, но може да укаже и на посериозни здравствени проблеми…

За многумина, косата почнува да станува седа уште од рана возраст, а постојат можни причини поврзани со здравјето.

Недостаток на витамин Б12 – Експертите тврдат дека недостатокот на витамин Б12 е меѓу најчестите причини што ќе предизвикаат вашата коса рано да побелее. Исто така, доведува до слабеење и опаѓање на косата. За да избегнете таква ситуација, вклучете говедско месо, јајца, туна и лосос во вашата исхрана, а исто така можете да пиете додаток на витамин Б12.

Проблеми со тироидната жлезда – Проблемите со тироидната жлезда се директно пресликани во фоликулите на косата, велат експертите кои го истражувале проблемот. Ако забележите седа коса рано или имате отстапувања од вообичаената состојба, како што се кршлива или мрсна коса, тоа може да е тироидната жлезда.

Јадете повеќе лоша отколку здрава храна – Нездравата исхрана може да биде виновна за вишокот сива боја на вашата глава. Различни студии откриле дека феритин, калциум, витамин Д3, бакар, цинк и железо го одржуваат здравјето на косата, кога се појавува недостаток на која било од овие супстанции, косата станува сива.

Премногу стрес – Експертите ја поврзуваат сивата коса во рана возраст со стрес. Стресот ги оштетува клетките одговорни за реставрација на косата и затоа прерано ќе побелеат.

Наследна состојба – Ако вашата коса е побелена, можеби сте ја наследиле од вашите родители или баби и дедовци. Дерматолозите велат дека нашата генетика игра важна улога во одредувањето кога косата ќе почне да побелува. Ако некој во семејството рано станал сед, големи се шансите и самите да го доживеете тоа.

Штетни бои и хемикалии – Од шампони до бои за коса, повеќето производи може да доведат до побелена коса. Штетните хемикалии во таквите производи влијаат на нивото на меланин, поради што вашата коса ја губи својата природна боја.

Како да спречите појава на седа коса

Горчливата вистина е дека откако ќе побеле, косата повеќе не може да ја врати својата природна боја. Но, постојат превентивни мерки што можете да ги преземете за да спречите појава на сива коса. Заштитете ја косата од оштетување од сонце. Кога излегувате, ставете капа. Избегнувајте исправувачи на коса и фен за коса, а чешелот што го користите треба да има широки заби. Редовно масирајте ја косата со кокосово масло и вклучете кељ, зелка, бадеми, сок од морков и брокула во вашата исхрана.

Прочитајте и: Ако ја додадете оваа состојка во шампонот, ќе ја преродите косата од коренот до врвовите: Трик што ги воодушевува и фризерите!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време