Како трчањето да помине без воспаленија и грчеви?

Совети од експерти

Без разлика дали се подготвувате за (полу)маратон или само рекреативно џогирање, грчевите и воспалението може да станат ноќна мора и да го уништат вашиот спортски ентузијазам.

Ви носиме стручни совети за тоа како да ги избегнете овие проблеми додека трчате.

Еве неколку препораки:

Останете хидрирани

Пиењето вода редовно прави чуда за вашето тело – од намалување на главоболки, губење тежина, до подобрување на вашите атлетски способности. Иако не е докажано дека дехидрацијата предизвикува грчеви, експертите веруваат дека водата може да го намали степенот на болка што ја предизвикуваат.

Конзумирајте електролити

Кога немате доволно од овие јони во телото, може да се појават мускулна слабост, воспаление и грчеви. Главните електролити на телото вклучуваат калиум, натриум, хлорид, калциум и магнезиум. Јадењето храна богата со хранливи материи, вклучувајќи банани, кисели краставички, кељ и јогурт, ќе ви помогне правилно да ги балансирате електролитите.

Истегнете се пред да трчате

Истегнувањето пред трчање ќе ви помогне да се загреете, да спречите несакани ефекти по трчање (воспаление и грчеви во мускулите), но и да избегнете повреди.

Не јадете пред тренингот

Експертите препорачуваат да не јадете два часа пред тренинг, како и да не пиете големи количини на течности. Студија од 2005 година објавена во списанието Science and Medicine in Sports покажа дека тркачите кои јаделе голема количина на храна во однос на нивната телесна тежина еден до два часа пред трката развиле симптоми на минлива болка поврзана со вежбање.

Следете како храната што ја јадете се одразува на вас

Обрнете внимание во текот на една недела, на пример, на тоа како одредена храна влијае на вашата психа и организам. Без разлика дали сте уморни или надуени, дали имате повеќе или помалку енергија кога јадете одредена храна, се некои од прашањата на кои можете брзо да одговорите ако обрнете малку внимание. Ова е добро да се знае бидејќи ова е најлесниот начин да се создаде рутина што најмногу ви одговара.

Започнете бавно и лесно

Секој што некогаш се натпреварувал во трчање знае дека не треба веднаш да дадете сто проценти и да трчате како гепард. Започнете со бавно темпо, а потоа забрзајте. Ова ќе спречи воспаление, што сигурно ќе се случи ако започнете да трчате премногу брзо од самиот почеток. На овој начин ќе издржите и ќе трчате подолго.

Контролирајте го дишењето

Вилијам Робертс, лекар од Универзитетот во Минесота, вели дека повеќето грчеви во стомакот престануваат кога ќе почнете да дишете длабоко, користејќи ја дијафрагмата. „Ако не ја користите дијафрагмата, ќе го ограничите снабдувањето со кислород и ова може да предизвика грчеви и потешки нозе“, истакнува Робертс.

Поставете си препреки

Кога ќе бидете во форма, поставете си препреки. Користете нагорнини, тротоари, столбови и слично. Ова ќе ја зголеми вашата координација и флексибилност, а со тоа ќе ја намали можноста за воспаление и грчеви.

Прочитајте и: Дали трчањето може да ги обликува мускулите и кои се придобивките од трчањето во група?

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време