5 вежби што можете да ги направите без да станете од кревет

Фото: Pixabay

Стручни совети за тоа како да го започнете утрото на здрав начин!

Станувањето рано за многумина од нас се претвора во секојдневно тестирање на волјата. Да не ја спомнуваме енергијата – будењето наспани и свежи е невозможна мисија за многумина од нас. Ги замоливме тренерите за совет како да се надминат мрзеливоста и летаргијата и да се разбудиме со весело расположение.

Еве 5 основни вежби што можете да ги направите без да станете од кревет.

1. Почувствувајте се како личност која е добра во секој поглед. Признајте ја вашата љубов уште еднаш.

2. Дишете мирно. Вдишете го воздухот низ носот, исполнете ги белите дробови докрај (долниот дел од стомакот се крева, градите се шират) и издишувајте долго време, притискајќи го стомакот, преку лабаво притиснати усни, како да дувате на лист хартија во далечината и сакајќи да го предвижите.

3. Направете гимнастика за очите. Погледнете горе, долу, лево, десно, превртете ги очите во круг, цврсто затворете ги очите, трепнете неколку пати.

4. Истегнување. Опуштете се. Кренете ги рацете, фатете ги лактите и истегнете го грбот. Обидете се да ја достигнете главата на креветот со нозете.

5. Раширете ги рацете настрана и истегнете се повторно. Опуштете се. Наведнете ја левата нога на коленото, исправете ја десната нога. Во исто време, рамената и рацете треба да лежат на креветот, да ја свртите карлицата надесно. Повторете со десната нога. Ако нешто ви пука во ‘рбетот истовремено, тогаш ова е добро.

Тоа е дневен минимум што може да си го дозволи човек кој барем малку се грижи за своето здравје. Лице кое размислува малку повеќе за здравјето, треба да посвети околу 30 минути за вежбање.

Прочитајте и: Кревањето тегови, покрај тренингот за сила, има и свои здравствени придобивки

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време