Дали ви е жешко? 13 начини да си олесните со добар избор на облека

За помалку да се потите, избегнувајте подебели материјали, носете памучни, лесни и дишни ткаенини. Избегнувајте тежок накит што се држи до телото, носете капа со широк раб и оставете ги тешките торби дома.

1. Нека облеката биде што е можно полесна

Што полесна, толку подобро. Колку помалку ткаенина навистина го допира вашето тело, толку поудобно ќе се чувствувате. Така, лесниот макси фустан ќе ви даде поголем простор за дишење од шорцеви и маичка.

2. Прескокнете градници со полнење

За да ви биде полесно за време на летните горештини, носете градници без постава. Најдобри се памучните.

3. Избегнувајте подебела ткаенина

Маици и панталони од лесен материјал што дише се идеални за лето. Не носете маици или панталони од кој било подебел материјал бидејќи тие ќе почнат да се лепат на вашето тело. Што пошироко и полесно, толку подобро.

4. Маици со дупки

Маици со дупки се идеални за лето. Ќе почувствувате секое ветре и лесно ладење.

5. Изберете облека направена од природни ткаенини

Памукот дише повеќе од полиестер. Исто така, подобро ја апсорбира потта и побрзо се суши, што значи дека нема да чувствувате толку многу пот како што би се чувствувале на синтетички ткаенини.

6. Избегнувајте тешки украси

Наместо тешки украси на облека како што се монистра, светки или метал, носете облека со шари. Исто толку интересна е како украсите, но делот нема да ве боли со пот или да ве лепи до вас.

7. Носете капа со широк раб или чувајте лесен шал во торбата

Завиткајте ја шамијата преку рамото или главата секогаш кога ќе почувствувате дека има премногу сонце. Толку е лесно што едвај ќе го почувствувате.

8. Носете јакни, здолништа и фустани без постава

Не само што е поставата е уште еден слој помеѓу кожата и воздухот, таа е често синтетичка, што значи дека кожата нема да дише добро и ќе се чувствувате како премногу да се потите.

9. Оставете го ранеот  или големата торба дома и понесете мала чанта

Последното нешто што го сакате на овие горештини е огромен ранец што ви се лепи за грбот. Исчистете ја торбата, носете што е можно помалку работи и префрлете се на помала што можете да ја носите преку рамото.

10. Користете шал или марама, така што косата не ве допира на вратот

Мала памучна шамија е одлична за апсорпција на пот, без разлика дали ја користите за врзување на косата или ја носите околу вратот со спуштена коса. Потопете го во ладна вода пред да го ставите.

11. Покријте се за да ја заштитите кожата од сонцето

Директната сончева светлина не само што ја оштетува вашата кожа, туку ја зголемува и температурата на вашето тело. Кратките ракави се одличен избор за да се заштитите.

2. Држете се до светли бои

Темните бои ја апсорбираат светлината и можат да направат да се чувствувате полошо, додека светлите бои ја рефлектираат светлината и ќе ве одржат ладни.

13. Носете минимален накит

Обетките се во ред затоа што всушност не допираат многу од вашата кожа, но ѓерданите, нараквиците и прстените честопати се поголем проблем кога температурата се зголемува. Лесни ѓердани и нараквици се лепат на кожата.

Прочитајте и: Тексас-здолништата се враќаат во мода!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време