Болеста од патување станува сè почеста, но постојат начини да се надминат мачнините

Болеста при патување, движењето или кинетозата претставуваат проблеми за време на патувањето.

Ако некогаш сте чувствувале мачнини додека возите автомобил или долго патување – не сте единствените. Секоја трета личност е подложна на болест на патување.

Морска болест, болест при патување или кинетоза е име за одредена состојба на движење што е проблем за луѓето за време на патувањето и предизвикува гадење и вртоглавица, но исто така и појава на ладна пот и пад на крвниот притисок. Ова се случува кога некои делови од телото чувствуваат движење, а други не. Оваа болест не е резервирана само за патување со автомобил, згора на тоа, таа се јавува и во ситуации кога патувате со авион, брод, па дури и на пример, додека користите лифт.

Што навистина се случува? Вашето тело се движи иако не се движите активно. Ова го збунува телото – вие со очите сигнализирате дека не се движите, а другите делови од телото зборуваат поинаку, што доведува до несогласување и мозокот се обидува да открие кој сигнал е точен, односно како да се справите со новите стимули . Токму поради оваа нерамнотежа се јавува стрес и други физички симптоми, а други фактори како што се историјата на болеста на човекот, хормоналните промени и невролошките нарушувања исто така придонесуваат за тоа.

Жените најчесто се изложени на оваа состојба, особено бремените жени и децата од 2 до 12 години. Интересно е да се спомене дека симптомите на движење можат да се појават дури и додека се возите на рингишпил или во кино кога гледате филмови во 3Д-проекција.

Симптоми на болест на движење

  • Бледа кожа
  • Потење
  • Повраќање
  • Гадење
  • Брзо дишење
  • Поспаност
  • Главоболка
  • Вртоглавица

Иако симптомите варираат од личност до личност, најчести симптоми се гадење и повраќање, особено за време на долгите патувања. Симптомите не траат долго и обично исчезнуваат по завршувањето на патувањето, иако во ретки случаи може да се појават по патувањето.

Како да спречите болест на движење (патување)

Ако знаете дека сте склони кон оваа болест, не заборавајте да навлезете навреме и да ги спречите можните проблеми. Бидете сигурни да избегнувате какви било тешки и масни оброци што можат да го вознемират вашиот стомак за време на патувањето пред да патувате. Секогаш држете ги очите кон една фокусна точка – ако се возите со автомобил, тоа значи да гледате пред вас на некое обележје, природа; ако летате во авион, не заборавајте да седите покрај прозорецот за да го видите движењето на пејзажот; додека се возите на бродот бидете на палуба за да можете да го видите морето пред вас.

Никогаш, додека патувате, не читајте книга, дури и ако сакате да го скратите времето за патување. Само ги поттикнува симптомите и ги влошува. Ако можете, обидете се да спиете поголемиот дел од времето. На крајот на краиштата, современата медицина се има погрижено и за лекови против гадење, па ова е една од работите што можете да ја направите ако сакате да ја спречите оваа состојба.

Прочитајте и: Кога сонцето не гори силно, излезете од густата сенка: Сончањето го намалува ризикот од сè почест вид на рак!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време