Прашања на кои треба да одговорите ако сакате да влезете во нова врска

Многу луѓе избираат да влезат во нова врска кратко по раскинувањето мислејќи дека овој потег ќе ги залечи раните побрзо и полесно. Но, во реалноста, влегувањето во друга врска ретко е лек кој навистина делува.

Секоја врска, без оглед колку е долга, го заслужува вашето време и внимание откако ќе ја прекинете. Нема број или магична формула за да пресметате колку време е потребно за да поминат одредени чувства што ги носите во себе. Во целиот овој процес, најмногу ќе ви помогне искрен пристап, прифаќање на сопствените чувства и разговор за сè што му се случило на блиска личност или, доколку е потребно и ако сакате, со професионалец. Ако не сте сигурни дали е време да стапите во нови љубовни врски, подолу ќе најдете серија прашања што треба да си ги поставите самите за да донесете правилна одлука.

Прашања кои треба да си ги поставите за врската што ја раскинавте

 • Зошто, според мое мислење, заврши мојата последна врска?
 • Зошто, според мислењето на мојот партнер, заврши мојата последна врска?
 • Дали има врска помеѓу последната врска и другите врски?
 • Дали мојата последна врска е навистина завршена и дали имам нерешени работи со мојот партнер?
 • Колку се интензивни моите (позитивни и негативни) чувства кон мојот поранешен партнер?
 • Дали раскинувањето е целосно прифатено од мене или се надевам на помирување?
 • Дали навистина надминувањето е завршено од моја страна?

Прашања што треба да си ги поставите за избор на партнер

 • Дали постојано избирам исти / слични партнери и дали се токсични на кој било начин?
 • Дали знам какви вредности барам кај партнерот?
 • Дали го барам во партнерите она што мислам дека ми недостасува?
 • Дали знам дека не можам да менувам други луѓе?

Прашања што треба да си ги поставите за сопственото однесување во врска

 • Наведете ги работите што добро ги правите во врската.
 • Наведете ги работите што треба да ги смените.
 • Дали ги саботирате своите односи?
 • Дали добивате совет од блиски луѓе кои ви кажуваат како да станете подобра личност во врската?

Прашања што треба да си ги поставите за сопствената подготвеност за врска

 • Дали се сакам себеси, дали имам свој идентитет?
 • Дали создавам сопствен идентитет преку луѓето со кои сум во врска?
 • Дали знам како изгледа врската помеѓу двајца емоционално интелигентни и стабилни луѓе?
 • Дали знам како да бидам здрав и емоционално стабилен партнер?
 • Дали имам други хоби и страсти во животот, освен оние што се поврзани со (наоѓање) партнер?
 • Дали во моментов имам други интимни или сексуални врски?
 • Дали имам одредени проблеми што треба да ги решам како проблеми со алкохол, дрога, работа, компулсивно купување и слично?
 • Дали знам што сакам од врската и личноста со која сакам да бидам?
 • Може ли да бидам отворена и искрена личност во врска?

Одговарајќи на поставените прашања, ќе добиете одговор на прашањето за подготвеноста да влезете во нова врска. Понекогаш и самите не сме сигурни дали раните во минатото зараснале и дали навистина се најдовме да влеземе во нова врска поподготвени, позрели и постабилни. Ако сакате, одговорете на овие прашања, можете да ги запишете за да можете да ги проучувате понатаму.

Прочитајте и: 5 прашања што ќе ви го откријат коефициентот на интелигенција на вашата љубовна врска

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време