Овие знаци ќе ви покажат дека можеби не сте толку романтични колку што мислите

Фото: Pixabay

Постојат луѓе кои не можат да развијат романтични чувства кон другите и воопшто не се заинтересирани за романтични врски.

За повеќето луѓе, неромантизмот е форма на асексуалност, и покрај фактот дека тие се сосема различни концепти. Неромантичните лица се ретки, но тие постојат и вие можеби сте меѓу нив. Ова не значи дека има нешто лошо кај таквите луѓе, но дека нивните потреби се различни од оние околу нив. Овие 13 карактери можат да откријат дека не сте романтични:

Никогаш не сте се заљубиле

Кога бевте во средно училиште, сите зборуваа за тоа кој се вљубени во некого. Тогаш сите беа заљубени во некого, но не и вие. Вие едноставно не сте се заљубиле во никого. Можеби сте се запрашале зошто е тоа така, но едноставно не ви се случило. Дури и по средното училиште со други, не ги чувствувавте овие специјални пеперутки во стомакот.

Стравувате од мислата за брак

За повеќето жени, планирањето на свадба и деталите што одат заедно со тоа е една од најромантичните работи што можат да ги замислат. Тие со години сонуваат за совршена свадба. Но, некој што не е романтичен, воопшто не смета дека тоа е привлечно. За нив, тоа е само уште една забава со пријателите.

Вие навистина не сте за врски

Неромантичните луѓе не сакаат романтична врска. И покрај тоа што ви се додворуваат, секогаш ги одбивате другите затоа што не се чувствувавте исто како нив.

Чувствувате платонска, но не и романтична љубов

Неромантичните луѓе можат да чувствуваат одредени видови на љубов како онаа што ја споделуваат најдобрите пријатели, или онаа што ја чувствуваат родителите и децата. Но, романтичната љубов не е нешто што им оди од рака.

Луѓето не ве привлекуваат романтично или сексуално

Повеќето луѓе кои не се романтични, не се сексуално привлечни кон другите. Затоа, ако сте асексуални, можеби ќе треба да проверите дали понекогаш сакате да имате дечко или девојка. Ако не сакате, шансите се дека сте асексуални и неромантични.

Ако сте во врска, тоа не е заради романса

Иако ова е многу ретко, неромантичните луѓе понекогаш влегуваат во врски. Но, дури и тогаш не е од истите причини поради кои другите се во врски. Можеби тоа се финансиски причини или тие само сакаат да имаат најдобар пријател со кој можат да живеат.

Сексуално ве привлекуваат другите, но не чувствувате романтична привлечност

Наспроти популарното верување, неромантичните луѓе можат да доживеат сексуална привлечност кон другите и да водат активен сексуален живот. Тие не се романтични и не доживуваат романтична привлечност кон другите.

Чувствувате одреден вид привлечност

Додека сте заљубени, сакате да поминете време со некој што споделува романтични чувства, а претежно и сексуални. Но, неромантичните луѓе сакаат да бидат пријатели со некој со кого ќе поминат време платонски.

Не ве привлекуваат романтични филмови и романи

Ако не сте романтичар, не можете да ги разберете романите и филмовите кои се фокусираат на романтиката. Не ги разбирате тие чувства и не го делите интересот.

Повеќе сакате да бидете сами

За романтичарите, мислата да се биде сингл е многу тешка, но за неромантичарите не е лоша идеја. Всушност, повеќето неромантичари претпочитаат да бидат без партнер.

Никогаш не сте љубеле

Неромантичарите никогаш не сакале потенцијален партнер и немаат желба да се заљубуваат. Со оглед на тоа како културата ја наметнува идејата за љубов, многу неромантичари чувствуваат срам, иако нема причина за тоа. Во ред е да не се биде романтичен.

Здодевно ви е од туѓите љубовни приказни

Сочни озборувања или приказни за љубовта на другите луѓе не ве привлекуваат, па дури и малку ве мачи затоа што не можете да се поврзете со чувствата на тие луѓе.

Почувствувавте нешто кон поимот неромантизам

Веќе подолго време се чувствувате на тој начин, но само кога го слушнавте зборот „неромантичен“, нешто внатре во вас „клинка”? Можеби некој конечно опиша како навистина се чувствувате.

Прочитајте и: Откријте како вашето тело може да ви сигнализира дека сте го пронашле вистинскиот партнер

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време